banner317
banner19

DTO Mart Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

denizli haber, pamukkalehaber.com, DTO Mart Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

DTO Mart Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
banner20
banner243

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Denizli Ticaret Odası 2016 yılı Mart ayı Meclis Toplantısı’nda ekonomik ve siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaptı.

Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Habib Yıldız’ın yönettiği Meclis Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Başkan Necdet Özer, gelişmiş ülkelerdeki düşük enflasyon ve düşük büyümenin devam ettiğini söyledi. FED’in faiz artırımını erteleyeceği beklentisinin sermaye piyasalarını etkilediğini dile getiren Başkan Özer, Türkiye ve benzeri ülkelere gelişmiş ülkelerden sermaye girişinin başladığını ve piyasalarda “bahar havası” olarak tanımlanan olumlu gelişmenin ortaya çıktığını belirtti.

Türkiye’de mali disiplinin sürdüğünü anlatan Özer, “Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyen jeopolitik risklerde önemli ölçüde azalma meydana gelmiştir. Avrupa Birliği ile mali ve bütçe konularını içeren 33 faslın açılması ve vize serbestliği konularındaki gelişmeler ekonomide iyimserlik oluşturmuştur. Cari açık düşmeye devam ediyor, yıllık 30 milyar dolar civarına yaklaşmıştır. Enflasyon ve işsizlik oranlarında da iyileşme görülmüştür. Ancak bazı konularda atılması gereken adımlar vardır. Özellikle genç ve kadınlarımızı girişimciliğe daha fazla sevk edecek etkin mekanizmaları oluşturmamız gerekmektedir.” diye konuştu.

Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların girişimciliğe özendirilmeleri amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOBB ortaklığında bir çalışma başlatıldığını hatırlatan Özer, “Bu konuda, 12 Mart 2016 tarihinde TOBB’un ve Aile ve Sosyal Bakanlığımızın birlikte organize ettiği, 81 ilden Kadın Girişimciler kurullarına üye 400 kadının katılımıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Dr. Sema Ramazanoğlu'nun himayelerinde gerçekleşen ‘Kadın Girişimci Zirvesi’nin önemi büyüktür. Denizli’den başlatılan bu zirveyle kadınlarımızın girişimciliğe daha çok özendirileceğine inancımız büyüktür.” şeklinde konuştu.

Denizli’de 2015 yılı Aralık ayı sonu itibariyle 4/a kapsamında kayıtlı istihdamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.37 oranında artarak 200 bin 732 kişi olarak kayıt altına alındığını söyleyen Özer, “2016 yılı Ocak ayı itibariyle ilimizde teşvik alan yatırım tutarı, 72 milyon TL’ye yükselmiştir. Bu teşviklerin 2’si hizmet, 4’ü imalat ve 14 adedi de enerji sektörü için alınmıştır. Enerji Sektörüne önemli oranda yönelmenin olduğu görülüyor. Bu da iklimi ve doğal değerler yönünden zengin kaynakları bünyesinde barındıran Denizli'miz adına sevindirici bir gelişmedir. 2016 Şubat ayı sonu itibariyle Odamıza 278 firma kaydını yaptırmış, 120 firma da Odamızdan kaydını sildirmiştir. 2016 Şubat ayı sonu itibariyle Odamıza; 12.070’i faal, 3.007’si askıda olmak üzere toplam 15 bin 77 kayıtlı üye bulunmaktadır.” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14