banner346
banner19

Mısır'a ihracat için kayıt zorunluluğu

denizli haber, pamukkalehaber.com, Mısır'a ihracat için kayıt zorunluluğu

Mısır'a ihracat için kayıt zorunluluğu
banner20
banner243

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Mısır’a ihracat yapacak firmalar için Şubat ayı sonuna kadar olan kayıt yaptırma zorunluluğunun 16 Mart 2016 tarihine kadar uzatıldığının bildirildiğini söyledi.

Başkan Özer, yaptığı açıklamada, Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2015 tarihinde Mısır Resmi Gazetesi'nde 2015/992 sayılı karar yayımlandığını hatırlatarak, “Karara göre, Mısır İhracat ve İthalat Kontrol İdaresi bünyesinde bir kayıt sistemi oluşturulacağını ve bu sisteme kayıt olmayan üreticiler tarafından üretilen ürünlerin Mısır iç piyasasına girmesine izin verilmeyecektir. Bu sebeple Mısır’a ihracatçı firmalarımızın kayıt hususunu mutlaka yerine getirmeleri gerekmektedir.” dedi.    

Özer, Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 16 Ocak 2016 tarihinde yayımlanan 2016/43 sayılı karar ile daha önce yayımlanan 2015/992 sayılı karar arasında bazı farklar olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: 

“-Üretici olmayan, ancak ticari marka sahibi firmalar için de sisteme kayıt olma zorunluluğu getirilmiştir.

-Karara tabi ürünlerden, sisteme kayıtlı üreticiler tarafından üretilmeyen veya sisteme kayıtlı ticari marka sahibi firmalardan veya dağıtım merkezlerinden (distribution centers) ithal edilmeyen ürünlerin Mısır pazarına girişine izin verilmeyeceği belirtilmektedir.

-Üretim yapan fabrikalar ve ticari marka sahibi firmaların kayıt başvurusunda sunmaları gereken belgeler ayrı ayrı düzenlenmiştir. Her iki grup için de bir önceki kararda yer alan çevre standartlarına ve işgücü güvenliği standartlarına uygunluk şartı kaldırılmıştır. Kayıt yaptırmak isteyen üretici veya ticari marka sahibi firmaların Kalite Kontrol Sistemine sahip olduklarını gösteren bir sertifika ibraz etmeleri yeterlidir.

-İbraz edilen belgelerin doğruluğu hakkında herhangi bir şüphe hasıl olduğu takdirde, söz konusu belgelerin doğruluğu teyit edilene kadar kayıt işleminin tamamlanmayacağı ve böyle bir durumda, başvuru sahibinin talebi doğrultusunda belgelerin doğruluğunun kontrolü için fabrikanın veya firmanın denetlenebileceği hükmü getirilmiştir.

-Yeni çıkarılan 2016/43 sayılı Karar hükümleriyle çelişen diğer mevzuat hükümleri iptal edilmiştir. Bu maddede bir önceki 2015/992 sayılı Karara doğrudan atıf yapılmamış olmakla birlikte, iki kararın hükümlerinin çeliştiği noktalarda 2016/43 sayılı yeni Kararın geçerli olduğu anlaşılmaktadır.

-Yeni çıkarılan 2016/43 sayılı Karar yayımını müteakip iki ay içerisinde, yani 16 Mart 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. (Madde 4) Bu madde ve 3'üncü madde birlikte değerlendirildiğinde, kayıt sistemi kapsamındaki düzenlemelerin uygulanmaya başlanmasının 1 Mart 2016 yerine 16 Mart 2016 tarihine ertelendiği anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, kayıt için başvurular hâlihazırda başlamıştır.”

Ekonomi Bakanlığı'nın söz konusu uygulamayı yakından takip ettiğini bildiren Özer, “Bakanlığımız, karşılaşılan sıkıntıların ortadan kaldırabilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu nedenle ihracatçılarımızın yaşadıkları sorunları Ekonomi Bakanlığı’na iletmeleri, uygulamanın izlenmesi ve bilgi paylaşımının eksiksiz olması açısından önemli görülmektedir. İhracatçılarımız karşılaştıkları sorunları, Pazara Giriş Engelleri Çalışma Grubuna ait olan pge@ekonomi.gov.tr ve Ekonomi Bakanlığı’na iletilmek üzere TOBB’un disticaret@tobb.org.tr adresine gönderebilirler.”

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2016, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER