banner346
banner19

GERİ SAYIM BAŞLADI

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) 1.5 milyar dolara mal olan uzay aracı 'Parker Solar Probe'u bugün güneş sistemimizin gizemli yıldızı Güneş'e doğru yollayacak. İlk kez bir uzay aracı Güneş'e…

GERİ SAYIM BAŞLADI
banner20
banner243

NASA’nın ‘Parker Solar Probe’ adlı insansız uzay aracı bugün Kennedy Uzay Üssü’nün yer aldığı Florida’daki Cape Caneveral bölgesinden fırlatacak. Herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa ‘Parker Solar Probe’ Güneş’in ‘Corona’ (Korona ya da Taç katmanı) olarak  adlandırılan kavurucu atmosferi boyunca uçacak olan ilk uzay aracı olacak.

Washington Post, gelişmeye geniş yer ayırırken, Güneş’te 1 Eylül 1859 yılında bir patlama yaşandığını ve bunun da Dünya’daki elektronik cihaz ve sistemleri etkilediğini hatırlattı. Bunun sebebinin de çözülebileceğini aktaran Washington Post, “O zamanlarda telgraf telleri ve diğer elektronik sistemler yanmış ve jeomanyetik akımlar yaşamı olumsuz etkilemişti. Şimdi böyle bir olayın yaşanması çok daha kötü sonuçlar doğurabilir” ifadesini kullandı.

Korona katmanının işleyişinin daha iyi anlaşılması Dünya’daki güç nakil şebekelerine de zarar verebilen Güneş fırtınalarını tahmin etme konusunda bilim insanlarına faydalı bilgiler sağlayabilir. NASA’da Güneş ile ilgili bilimsel çalışmalar yapan Alex Young ” Bizim için Dünya’daki havayı tahmin ettiğimiz gibi uzay havasını tahmin edebiliyor olmak çok önemli. Korona katmanı bizim için çok tuhaf ve alışık olmadığımız bir çevre” dedi.

Güneş’te sıcaklık yüzeyden uzaklaştıkça artıyor. Güneş yüzeyinde 10.000 Fahrenheit derecelik sıcaklık korona katmanında 10 milyon Fahrenheit derecelik sıcaklığa ulaşabiliyor.  NASA, Parker Solar Probe aracının neden korona katmanının bu kadar yüksek sıcaklıklara sahip olduğunun anlaşılmasına ışık tutmasını umuyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14