banner304
banner19

Denizlili veliler ve öğrencilerden ek kitap tepkisi

Milli Eğitim Bakanlığının okullarda yardımcı kitap adı altında kaynak kitap alımını genelge ile yasaklamasına rağmen Denizli’de yüzlerce okul ve öğretmenin velilerden 100 TL’den başlayarak bin 500 TL’yi bulan tutarlarda kitap istemesi veliler ve öğrencilerin tepkisine neden oldu. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ise müfredatın dışına çıkılmayacağını kesinlikle ders kitapları dışında kitap aldırılmasının yasak olduğunu söyledi.

Denizlili veliler ve öğrencilerden ek kitap tepkisi
banner20
banner243

Denizli Haber - Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemi açılmada önce İl Milli Müdürlüğü ve okullara gönderdiği genelgede yardımcı kitap adı altında veli ve öğrencilere kitap alınmasını yasaklamasına rağmen okulların açılması ile yasak dikkate alınmadı. Okullar ve öğretmenler bakanlığın dağıttığı ders kitaplarının yetersiz olduğunu gerekçe göstererek kaynak kitap aldırırken, dağıtılan ders kitaplarının yeterli olup olmadığı konusunda öğretmenler arasında da tartışmalara neden oluyor. Kentteki okullarda görev yapan öğretmenler çoğu kitap satıcısı ve kırtasiyeler ile anlaşarak farklı yayın evlerinin ders kitaplarını belirlerken, veliler ise öğretmenlerin söyledikleri yerlerden okul ve sınıf ismini vererek kitaplarını alıyorlar. Kitapların fiyatları ise yayın evlerinin fiyat tarifelerine göre 100 TL’den başlayarak bin 500 TL’lere kadar çıkıyor.

“EK DERS KİTAPLARININ ASLINDA KULLANILMASINI PEK DOĞRU BULMUYORUM”

Özel bir eğitim kurumunda öğretmenlik yapan Osman Savaş isimli öğretmen, bakanlığın dağıttığı kitapların soru ve örnekler açısından yetersiz olduğunu savunarak bu yüzden ek kitaplara yöneldiğini kaydetti. Savaş, “Ek ders kitaplarının aslında kullanılmasını pek doğru bulmuyorum ama maalesef devletin verdiği kitaplar şu anda yetersiz olduğu için bunu kullanmak durumunda kalıyoruz. Malum sorular değişti, yeni nesil sorular var, daha zor sorular var. Ama milli eğitimin verdiği kitaplarda bir konuyla alakalı çok az soru var çok az örnek var. O yüzden malum ek kaynak almak durumunda kalıyoruz” dedi.

“BU KONUDA BİR DUYARLILIK GÖSTERİLMELİ”

Aycan Ekici isimli veli ise iki çocuğunu okula gönderdiğini ve bu yıl ek kitap ücreti olarak yaklaşık bin 500 TL ödeme yaptığını dile getirdi. Devletin bu konuda artık gerekeni yapması gerektiğini dile getiren Ekici, şunları söyledi:

“Ek ders kitaplarıyla ilgili bu konunun velilere yeterince yük olduğunu düşünüyorum. Benim iki öğrencim var şu an kırtasiyeden geliyorum zaten, 2 kırtasiyeye bin 500 TL TL ödeme yaptım. Tabi bu hayat şartlarında bize ağır geliyor yani bu tabi bu bütün velilere de ağır geldiğini düşünüyorum. Devlet sağ olsun kitap veriliyor diyor ama verilen kitapların yetersiz geldiğini belirtiyor öğretmenler. O yüzden ek ders kitaplarına ihtiyaç duyulduğu için bunu almamızın şart olduğunu söylüyorlar. Yani bence devletimiz, kağıt israfı olmasın en azından vermesin yani hiç olmazsa kitap veriyoruz demesinler yani biz bin 500 TL ek ders kitabı ücreti ödeyecek olduktan sonra bir anlamı kalmıyor yani o yüzden bu konuda bir duyarlılık gösterilmesini istiyoruz devletimizden.”

“EK KİTAP ALDIRILMASININ ÖĞRETMENLERİN DEĞİL VELİLERİN TALEP EDİYOR”

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ise müfredatın dışına çıkılmayacağını kesinlikle ders kitapları dışında kitap aldırılmasının yasak olduğunu söyledi. Oğuz, ek kitap aldırılmasının öğretmenlerin değil velilerin talep ettiğini öne sürerek, müfredatın dışına kesinlikle çıkılmayacağını ve özellikle öğretmenin kitap aldırma konusunda bir müdahalesinin olamayacağını sözlerine ekledi. Konu ile ilgili gelen şikayetleri de değerlendirdiklerini aktaran Oğuz, gerekli gördüklerinde müfettiş yönlendirdiklerini de ifade etti.

KAYNAK: İHLAS HABER AJANSI (İHA)

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2019, 14:09

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
YORUMLAR
z
z - 9 ay Önce

Nedense hep yasakdeniliyor fakat bir yazı dahi okullara gönderilmiyor olan vatandaşa oluyor bugün kirtasiyeye gittim adamlar kamyonla yardimcikitap indiriyorlar

Yıldız çörekci
Yıldız çörekci - 9 ay Önce

Devle timiz boşuna kağıt israf etmesin vericekse içinde Bilgi olan kitaplar versinler bu konuda öğretmenlerimiz haklı bence içinde yeterli bilgi yok verilen kitapların

Ahbergo
Ahbergo - 9 ay Önce

Bencede çok yetersiz meb in kitapları

Ferhat EREN
Ferhat EREN - 9 ay Önce

Yasak demek ile iş bitmiyor denetlemek gerekiyor öğretmene soruyorsun devletin verdiği kitaplar hep anlatım kitapları test şeklinde soru çözme kısmı yok diyorlar ama milli eğitim nedense verdiği kitaplarda böyle bir düzeltmeye gitmiyor verilen kitaplar eve getirilip bırakılıyor bidaha yüzüne bile bakılmıyor devletin parası bu yüzden çöpe gidiyor

SIRADAKİ HABER

banner15

banner14