banner346
banner19

Liseye girişte kontenjanlar ve il sıralaması belli oldu

Liseye girişte kontenjanlar, yüzdelik dilim, il sıralaması belli oldu.

Liseye girişte kontenjanlar ve il sıralaması belli oldu
banner20
banner243

Bir milyona yakın öğrenciyhi ilgilendiren LGS tercih işlemlerine bugün itibariyle başlandı. LGS tercih işlemlerine 13 Temmuz'a kadar devam edilecek. LGS tercih işlemleri E-okul platformu üzerinden gerçekleştirilebilecek.

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) liselere geçiş tercihleri bugünden itibaren 13 Temmuz Cuma günü saat 17.00'ye kadar alınacak.  Tercih işlemi, "https://e-okul.meb.gov.tr" internet adresinden  yapılabileceği gibi öğrencinin mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi  ortaokul müdürlüğünden de gerçekleştirilebilecek. Yapılan tercihler mutlaka  ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

Özel liselere kayıt işlemleri ve yetenek sınavıyla öğrenci alan  okulların kayıtları 13 Temmuz'da tamamlanacak.

LGS tercihleri bugün başladı! MEB 2018 liseye giriş sınavı tercihleri

Bakanlık bugün tercih sürecini başlatacak, aynı zamanda tercihlere  esas kontenjan tablolarını da ilan edecek. Yerleştirme sonuçları ve boş  kontenjanlar, 30 Temmuz'da açıklanacak. Nakil tercih başvurularının ilki 6-10 Ağustos'ta, ikincisi 13-17  Ağustos'ta, üçüncüsü 27-31 Ağustos'ta, dördüncüsü 3-6 Eylül'de yapılacak. Yatılılık başvuruları, 10-14 Eylül'de  okul ve kurumlarca alınacak.

Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal  bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu  liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav  puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere  göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri,  öğrencilerin ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları,  devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde tutularak gerçekleştirilecek. Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, klasik sanatlar ve musiki,  görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine  yerleştirme iş ve işlemleri ile öğrencilerin okullara kayıtları 13 Temmuz Cuma  saat 17.00'ye kadar tamamlanacak. Açıköğretim ortaokulu öğrencilerinin yerleştirme işlemleri, yerel  yerleştirme ile öğrenci alan okullar için yerleştirme talebinde bulunmaları  halinde, ikamet adresleri dikkate alınarak il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve  nakil komisyonlarınca 10-14 Eylül'de yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER