banner19

Gusül abdesti nedir ?

Gusül Abdesti nasıl alınır ?

Gusül abdesti nedir ?
banner20
banner175

Gusül bir abdest çeşidi olmakla birlikte diğer adı boy abdesti olarak geçmektedir. Gusül abdestinin alınması gereken zorunlu zamanlar bulunmakta bunlar kadınlar ve kızlar için adet kanamalarının tamamen bitmesi, cinsel münasebet sonrası, erkekler için ise meni gelmesidir. Doğum yapmış kadınların lohosalığı bitince yine gusül abdesti almaları gerekmektedir.

Gusül abdestine besmele çekilerek başlanır ve besmele banyoya girmeden önce çekilir eğer unutulmuş ise banyoya girdikten sonra ve gusül almaya başlamadan önce sessiz bir şekilde besmele çekilebilir. Besmeleden sonra ‘’niyet ettim Allah rızası için gusül almaya’’ diyerek niyet edilir. Önce eller bileklere kadar yıkanır ve ardından avret yerleri iyice yıkanarak temizlenir. Eller tekrar yıkandıktan sonra önce ağzınıza sağ avucunuz ile su alıp boğazınızı ıslatacak şekilde gargara yaparak su geri çıkartılır ve bu işlem üç defa tekrar edilir.

Ağızdan sonra sıra buruna gelir ve burnunuzdan genzinize kadar su çekilerek sol el yardımı ile sümkürülüp su geri çıkartılarak burun içi iyice temizlenir ve bu işlemde üç kez tekrar edilir. Ağız ve burun bittikten sonra üç kez başınıza, üç kez sağ omzunuza, üç kez de sol omzunuzdan su dökülür ve vücutta kuru yer kalmayacak şekilde tüm vücut ıslanmış olur. Gusül abdesti böylece sona ermiş olur yalnız eğer abdestinizi alırken ayağınız su birikintisinin içinde kalmışsa ayak yıkanarak çıkılır.

Gusül alınmadan önce kadınlar adetten tamamen kesilmiş olmalıdır abdest sonrasında leke kadar bile bir kan gelme olayı olursa gusül bozulur ve tekrardan alınması gerekir. Gusül öncesinde varsa makyaj ve oje iyice çıkartılıp temizlenmelidir. Gusül alınırken vücudun tamamen ıslanması gerekmektedir bu nedenle başınızdan ve omuzlardan su dökerken tüm vücudunuzun ıslanmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kulağınızda küpe ulunuyorsa küpe oynatılarak küpe deliğinin de su ile temas etmesi sağlanmalıdır.

//www.gusul-abdesti.com/gusul-abdesti-nasil-bozulur.html

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2016, 19:28
banner10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14