banner346
banner19

TÜRK EXİMBANK GARANTİSİYLE İHRACATÇILARA 200 MİLYON DOLAR İŞLETME SERMAYESİ DESTEĞİ

TÜRK EXİMBANK GARANTİSİYLE İHRACATÇILARA 200 MİLYON DOLAR İŞLETME SERMAYESİ DESTEĞİ

TÜRK EXİMBANK GARANTİSİYLE İHRACATÇILARA 200 MİLYON DOLAR İŞLETME SERMAYESİ DESTEĞİ
banner20
banner243

Birliğimiz evsahipliğinde, 20 Haziran 2018 tarihinde Türk Eximbank ve TEB A.Ş arasında, Eximbank garantisi ile ihracatçılara finansman desteği için 200 milyon dolarlık protokol imzalandı.

DENİB Konferans Salonu’nda yapılan Türk Eximbank ve Türk Ekonomi Bankası A.Ş. arasında “İhracatçı Firmalara Yönelik İşletme Sermayesi Garanti Programı İş Birliği Protokolü İmza Töreni”, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, DENİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve İhracatçı firmaların yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından, Eximbank garantisi ile ihracatçılara finansman sağlanmasına yönelik Protokol’ün imza töreninde konuşan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “Türk Eximbank ihracatı destekleme misyonu çerçevesinde ihracatçılarımıza sağladığı finansman desteklerini artırmak için yoğun bir gayret içerisindedir. 2018 yılına hızlı bir giriş yapan Eximbank yılın ilk 4 ayında sunduğu nakdi kredi ve sigorta desteğini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,4 oranında arttırarak 13,2 milyar dolara yükseltmiştir. Dünyada korumacı eğilimlerin yükselişte olduğu bir dönemde, sağladığı finansman desteğini çeşitlendirerek artırmak amacıyla Türk Eximbank yeni uygulamalarını büyük bir hızla yürürlüğe almaktadır. Bu garanti programı piyasadaki teminat mektubu maliyetlerinden daha düşük maliyetli olacak dedi.

Ayrıca Protokolün detayları üzerinde iki banka birlikte çalışmakta olduklarını, uygulamaya Temmuz ayında başlanmasının planlandığı, bu pilot uygulamanın Denizli’den start verildiği, başarılı sonuçlara imza atılması halinde önümüzdeki yıllarda başka bankalarla da benzer işbirliklerine gidilmesinin planlandığını söyledi.

Ekonomi Bakanımız Zeybekci, imza töreninde yaptığı konuşmada, Türk Eximbank'ın Ekonomi Bakanlığı'na bağlanmasından sonra bakış açısını değiştirdiklerini, normal bir banka gibi çalışmasını sağladıklarını, Eximbank'ın kredi imkânlarını genişlettiklerini belirterek, Dünyanın çok önemli, çok enteresan zamanlardan geçtiğini, muhtemelen dünyada ticaret savaşlarının başladığını dile getirerek, 2018'in ilk çeyrekteki büyüme rakamını yıl sonuna kadar devam ettirmek istediklerini, bunu gerçekleştirmek için de Eximbank'ın çok önemli bir fonksiyon yüklenmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından ihracatçılara işletme sermayesi sağlayacak 200 milyon dolarlık iş birliği protokolü, Sayın Bakanımız himayelerinde Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici arasında imzalandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER