banner19

Vakit namazlarında okunması gereken dualar hangileridir

Esmaül hüsna okumak ve anlamak

Vakit namazlarında okunması gereken dualar hangileridir
banner20
banner10

 

Namaz Allaha kulluk borcumuzu ödemek için yapılması şart koşulmuş bir ibadettir. Namaz kılarken insanın iç huzura ermesi namazın bize sağladığı en büyük faydadır. Namaz beş vakittir ve belli süreleri vardır. Zamanında kılınamayan namazların kazası kılınabilir ve zaman kısıtlaması yoktur. İstenildiği zaman kaza kılınabilir.  Namaz sırasında okunacak dualar: Fatiha Suresi, Fil Suresi, Gureyş Suresi, Maun Suresi, Kevser suresi, Kafirün Suresi, Nasr Suresi, Tebbet Suresi, İhlas Suresi , Felak Suresi, Nas Suresi,Kadir Suresi, Tekasür Suresi,Asr Suresi, Hümeze Suresidir.

Hiç sure bilmeyen kişilerin namaza yönelmelerini sağlamak için camilerde imama uyarak namaz kılmaları istenir. Namazda ihlas suresi meali bilinmesi faydalı ve önemlidir. Namaza başlarken niyet ederek başlamak gerekir. Buradan da anlaşılacağı gibi dinimiz zor bir din değildir. İnsanları İslamiyet’in güzellikleriyle tanışmasını sağlamak için birçok kolaylıklarda sunulmuştur. İslamiyet ALLAH’ın varlığına ve birliğine koşulsuz inanarak, ona gönülden kulluk etmektir. İhlas Suresinde  ALLAH’ın tekliğinden bahsedilerek, onun doğmamış ve doğrulmamıştır cümleleriyle tanımlamıştır. Böyle yüce bir güç kullarına her zaman bağışlayıcı olmuştur. 

Fatiha duası Mekke de inmiştir. 7 ayetten oluşur. Kuran’ın ilk suresidir ve açış yapan anlamına gelir. Münacattır. Fatiha Suresinde kötü yola sapmanın da, doğru yola gitmenin de sadece ALLAH tarafından olabileceği vurgulanmış. O istemezse hiçbir şeyin olmayacağı söylenmiştir. Bizlerin sadece ondan yardım istemememiz gerektiği açıkça dile getirilmiştir. Fatiha duasının önemini belirtmek için Peygamber efendimiz Fatiha’yı okumayanın namazı olmaz diyerek Surenin önemini belirmiştir. Namazın her rekatında okunması gerekir. Her duanın arkasındanda okunabilir. Çünkü hayrında, şerrinde ALLAH tarafından olduğu açıkça beyan edilmiştir. Fatiha suresini okuyan kişi musibetlerden uzaklaşır. Hastaların şifa bulması için suya okunarak hasta olan kişiye içirilir ve Allah’ın izni ile şifası beklenir. Fatiha suresini okuyan kişiler tüm kuranı okumuş gibi sevap kazanır. İslamiyet dini kolaylıklar ve bağışlaması en fazla olan dindir.

 

Kaynak : Esmaül hüsna oku

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2016, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner11