banner346
banner19

Yeni 'kimlik kartları' sahtesini imkansız kılacak

pamukkalehaber / denizli haber /

Yeni 'kimlik kartları' sahtesini imkansız kılacak
banner20
banner243

Yeni "çipli kimlik kartları" para, kredi kartı ve GSM operatörlerinin telefon kartlarında bulunan güvenlik bileşenlerinin tümüne sahip, taklidi ve tahrifi imkansız görsel ve elektronik güvenlik özellikleriyle polikarbon malzemeden üretiliyor.

Yeni 'kimlik kartları' sahtesini imkansız kılacak

Yeni "çipli kimlik kartları" para, kredi  kartı ve GSM operatörlerinin telefon kartlarında bulunan güvenlik bileşenlerinin  tümüne sahip, taklidi ve tahrifi imkansız görsel ve elektronik güvenlik  özellikleriyle polikarbon malzemeden üretiliyor.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel  Müdürlüğü kaynaklarından alınan bilgiye göre, 14 Mart'ta pilot bölge olarak  Kırıkkale'de dağıtımına başlanacak yeni kimlik kartlarını edinmek için,  Kırıkkale'de ikamet eden veya nüfus kaydı bu ilde bulunan 524 bin kişi  başvuracak.

Vatandaşlar, yeni kimlik kartları için başvurularını "e-kimlikrandevu.nvi.gov.tr" veya 199 çağrı merkezinden randevulu veya randevusuz  olarak nüfus müdürlüklerine yapacak. Nüfus müdürlüklerine biyometrik fotoğraf ile  yapılacak başvurudan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün yeni  merkezinde basılacak kimlik kartları kargoyla vatandaşın adresine gönderilecek.

Üst düzey güvenlik içeriyor

Çipli kimlik kartlarının güvenlik boyutunun para, kredi kartı ve GSM  operatörlerinin telefon kartlarında bulunan güvenlik bileşenlerinin tümünü  içerdiği, böylece taklit edilemez, tahrip ya da tahrif edildiğinde hemen  belirlenecek görsel ve elektronik güvenlik özelliklerine sahip polikarbon  malzemeden üretildiği öğrenildi.

Yeni kimlik kartlarının biyometrik veri kaydı (hem sağ hem sol el  parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) özelliğiyle noter, tapu,  emniyet ve diğer kamu kurumlarında sahtecilik ve dolandırıcılık işlemlerinin  yüzde 100 önleneceği belirtiliyor.

 

Görünen ve görünmeyen birçok doğrulama yöntemiyle donatılan yeni  kimlik kartlarında kişiye özel şifre bulunacak. Başvuru esnasında pin zarfıyla  verilecek şifreyi vatandaşlar daha sonra nüfus müdürlüklerinden kendi istedikleri  şifre ile değiştirebilecek.

Yeni kimlik kartlarında kart sahibine ait nüfus bilgileri, biyometrik  veri kaydı ile karta ait bilgilerin yer aldığı bir temaslı bir de temassız olmak  üzere fiziksel olarak birbirinden bağımsız iki çip bulunuyor.

 "Hem sağ hem sol el parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi"  sayısal verilerle işlenecek, herhangi bir resim, görüntü şeklinde olmayacak.  TÜBİTAK tarafından milli bir işletim sistemiyle geliştirilen kimlik kartının  yongası içinde saklanan verilerin kopyası alınamıyor. Kişiye ait yazılan  verilerin güvenli olarak merkezde saklanacak ve değiştirilemeyecek.

Çalınma veya yabancı kişinin kartın şifresini öğrenmesi durumu

Tapu, noter, emniyet, okullar ve diğer kamu kurumlarında kimlik  kartını gösteren vatandaş önce şifresini girecek, şifrenin 3 kez yanlış girilmesi  halinde kart bloke olacak.

Şifreyle her vatandaştan biyometrik veri kaydı için hem sağ hem sol  elini okutması istenecek, parmak, damar ve el ayası izinin kimlik kartındaki  biyometrik veri kaydıyla ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün  merkezindeki kayıtla eşleşmesi gerekiyor, bu eşleşme gerçekleşmezse sahtecilik,  dolandırıcılık ortaya çıkmış olacak.

E-devlet ve E-İmza bağlantısı

Biyometrik veri kaydıyla kamu hizmetlerine güvenli erişim sağlanacak  ve mahremiyet korunacak. Karşılıklı kimlik doğrulama ile karşılıklı güvenin  artırılması, bürokrasinin azaltılması sağlanacak. Vatandaşların tek bir kart ile  güvenli ve hızlı bir şekilde erişimi temin edilecek. Kimlik kartı ile kişi  kendisini pin numarası ve 3 farklı biyometrik verisi ve yüksek derecede korunmuş  fotoğrafı ile doğrulatabilecek. e-devlet hizmeti için bilgisayara kart erişim  cihazının kurulu olması gerekiyor.

Temaslı çipte elektronik imza özelliği bulunuyor; kart sahibi  elektronik imza özelliğini e-imza konusunda faaliyet gösteren Bilgi Teknolojileri  ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir elektronik sertifika hizmet  sağlayıcısından elektronik imza sertifikasını kart üzerine yükleterek kullanacak.  Kişi, bu şekilde aynı anda birden çok belgeye e-imza atabilecek, her belge için  tek tek uğraşmayacak.

Pasaport yerine geçmesi

Kimlik kartının ön ve arka yüzünde yer alan güvenlik birimleri ve  bilgiler, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO 9303-3 standardına uygun  şekilde bulunuyor. Karttaki makine okunabilir alan ve temassız yonga içeriğindeki  bilgiler sayesinde kart, vize istemeyen ülkelerde seyahat belgesi olarak  kullanılabilecek. Ancak sınır kapılarında ve havalimanlarında vatandaş çıkış  yaparken biyometrik veri kaydını okuyacak cihazların kurulması ve vatandaşın  kimlik doğrulatması için el okumasını burada yaptırması gerekiyor.

Yeni kimlik kartlarının kamu kurum ve kuruluşlarında doğru kullanımı  ve alınması, kurulması gereken cihazlarla ilgili bilgilendirme için çalıştayların  düzenleneceği de kaydedildi. Ayrıca vatandaşları bilgilendirmek için binlerce  broşür de dağıtılacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2016, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER