banner304
banner19

ZEHİRLİ AYAKKABI PANİĞİ BÜYÜYOR

Çin’den ithal edilen ‘zehirli ayakkabılar’ın piyasa sürüldüğü bilgisinin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli tarafından doğrulanması paniğe yol açtı. Çok sayıda tüketici sayıları

ZEHİRLİ AYAKKABI PANİĞİ BÜYÜYOR
banner20
banner243

Esra Cevher ise söz konusu ayakkabılardan aldığı endişesini taşıyanlardan. Cevher bir hafta önce ayağında oluşan kızarıklık ve yaraları hurriyet.com.tr ile paylaştı. Zehirli olarak Türkiye'ye getirilen ayakkabıların ağırlıkla Çin'den gelen 'çakma', taklit ayakkabılar olduğunu belirtiliyor.

Bakan Canikli de dün bu iddiaya ilişkin bilgilere doğrulayarak "Maalesef bu eşya iç piyasaya satılmış görünüyor. Ne kadarı piyasaya sürüldü ona bilemiyoruz. Bazı marka isimleri var ama aynı markanın sağlıklı ürünleri de var. İmha edilmesi gereken 33 bin çift ayakkabı var" dedi.

BİR GECEDE BU HALE GELDİ

Esra Cevher (18), kanserojen madde içerdiği belirtilen ayakkabılardan aldığı şüphesini taşıyor. Cevher söz konusu ayakkabıyı, bir çok markayı bünyesinde satan bir mağazadan aldığını ifade ederek “Bu ayakkabıyı geçtiğimiz temmuz ayında aldım. Yağmur yağdığında ayaklarımda kızarıklıklar oluşmaya başladı. Ayakkabıdaki boyanın aktığını düşünüyorum. Bir süre giymedim. Geçtiğimiz eylülde yine giydim. Ayağımda kızarılık ve morarma oldu. En son bir hafta önce yine giydim ve bir günde ayaklarımda kazırlık, morarma ve su toplama oluştu. O gece sabaha kadar acıdan uyuyamadım. Hastaneye gittim. Doktor  bana bu durumun, ayakkabılardan kaynaklandığını düşündüğünü, laboratuvarda baktırmam gerektiğini söyledi. Daha sonra ilaç filan verildi. Ama ayaklarımdaki sorun devam etti. Daha sonra başka bir doktora gitti. O doktor da ayakkabılarımı laboratuvarda inceletmemi söyledi. Şimdi ayakkabıları inceleteceğiz” dedi.

BAKANLIĞA DAVA AÇABİLİRLER

Tüketici Sorunları Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu ise ayakkabıyla ilgili olarak hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Tüketici kanununa göre ayıplı malın neden olduğu zararlardan ürünü satan ve satılmasına müsade eden kurum ve kuruluşlar sorumludur. Bu olayda bakanlığın deposundan çıkartıldığı açıkça ifade edilen bu sağlığa zararlı ürünlerden zarar gören vatandaşlar dava açma hakkına sahiptirler. Parayı veren tüketiciler maddi manevi tazminat taleplerini olayda ihmali ve kusuru bulunan Gümrük Ticaret Bakanlığı’na iletip dava açabilirler. Ayakkabıyı Türkiye’ye getiren firmalara da dava açabilirler” dedi.

TÜKETİCİ BUNU ANLAYAMAZ

Tüketiciler bu ayakkabıların kesinlikle zehirli olduğunu anlayamazlar diyen Ağaoğlu, “TÜSODER olarak maduru bu hale sokan ayakkabıyı ayakkabıyı da labaratuvara veriyoruz. Benzer şekilde zarar gören tüketiciler derneğimize başvururlarsa her türlü hukuki desteği. Kesinlikle vatandaşların ayakkabının zehirli olduğunu anlamaları için yapabilecekleri bir şey yok. Anca labaratuvar ortamı anlayabilir” dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14