Denizli Haber - Denizli’nin Pamukkale İlçesine bağlı Irlıganlı Mahallesi’nde pamuğa alternatif olarak üretilen Hicaz Narı’nda, erkenci nar hasadına başlandı. Tarlalardan kesilen ilk narlar boylama işleminin ardından başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere AB ülkelerine ve orta doğu ülkelerine ihraç edilecek. Denizli’nin nar üretimi bakımından Ege Bölgesinde 2. Türkiye'de 4.sırada yer aldığını il genelinde 23 bin 596 dekar alanda nar üretimi yapıldığını anlatan nar üreticisi Mehmet Ali Yılmaz, verime yatan nar bahçelerinden dekar başına yaklaşık 3 ton ürün hasat edildiğini, sezon boyunca bölgeden 45 bin tona yakın nar hasadının yapılacağını söyledi.

WhatsApp Image 2022-10-05 at 14.04.32 (3)

Pamukkale Ovasının mikro klima özelliği nedeniyle nar üretimine çok elverişli olduğuna dikkat çeken Mehmet Ali Yılmaz, “Pamukkale ovası ve Pamukkale havzası narı dünyanın farklı ülkelerine ihraç ediliyor. Burada biz Mikro klima etkisi dediğimiz bir özel iklim nedeniyle birlikte arazi yapısının verimli mümit olması nedeniyle Türkiye de en erkenci narı üretiyoruz. Birkaç gündür hasada başladık. Kalitesiyle kalibresiyle renklilik oranıyla narın başkentinin Pamukkale Ovası ve Pamukkale havzası olduğunu söyleyebilirim.

WhatsApp Image 2022-10-05 at 14.04.32 (2)

Nar Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere Avrupa ülkelerine orta doğu ülkelerine dünyanın her yerine gönderiyoruz. Ama ana alıcı Pazarın Rusya ve Ukrayna olduğunu söyleyebilirim. Hepimizin yaşam kalitesini arttırma anlamında ülkemize döviz girdisi sağlamak anlamında tarımın artık gelecek olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Tüm üreticilerimize çiftçilerimize bolluk bereket içinde bir sezon temenni ediyorum.” dedi.

WhatsApp Image 2022-10-05 at 14.04.32WhatsApp Image 2022-10-05 at 14.04.32 (1)