banner346
banner19

18. YAZ-AR-BİR Denizli Şiir Günü Yapıldı

DENİZLİ PAMUKKALE HABER

18. YAZ-AR-BİR Denizli Şiir Günü Yapıldı
banner20
banner243

Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği’nin (YAZ-AR-BİR) Türk Ocakları Denizli Şubesi’nin katkılarıyla gerçekleştirdiği Geleneksel Denizli Şiir Günü’nün 18.incisi yapıldı. Şiirini Al da Gel başlığı altında yapılan şiir ve türkü dinletisinde şairler kendi şiirlerini okudu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan programda açış konuşmasını YAZ-AR-BİR Genel Başkanı Abdülkadir Uslu yaptı. Uslu: “Gelenekselleştirdiğimiz Denizli Şiir Günü programının 18.incisinde birlikteyiz. Bu etkinliğin devam etmesi özellikle sizin özverinizle devam ediyor. Uzaklardan gelen üyelerimiz var, Hollanda’dan gelen Mahmut Uludağ ve İstanbul’dan gelen Mustafa Nadir Önay var. Hoş geldiniz. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

İstanbul’da ikamet eden Denizlili Tv programı yapımcısı, yönetmen, araştırmacı, yazar Mustafa Nadir Önay şiir üzerine kısa bir konuşma yaptı. Mustafa Nadir Önay Denizli’de tespit edilen en eski ilk iki şiirden bahsetti. Önay: “ En eski şiirlerden ilki anonimdir, şairi belli değildir. Avşar Beyleri’dir. 1300 yıllara aittir. Dede Korkutvari Manasvari bir destan şiirdir, 8 kıtası eczacı Ekrem Baykara tarafından derlendi. İki dörtlüğü de bestelendi.

İkincisi ise Hatipoğlu’dur. Hatipoğlu Necatibeyvari bir şairdir. Honazlı bir hemşerimizdir. O dönemde şairler farsça ve Arapça ağırlıklı yazarlardı ama Hatipoğlu ilk Türkçe söyleyen şiiri Türkçeleştirendir. Bu iki şiir en eski iki kaynaktır.”dedi.

Abdülkadir Uslu, dernek çatısı altında yapılan atölye çalışmalarının yararlarını gördüklerini, üyelerinin daha kaliteli daha yoğun eserler ürettiklerini anlattı. Diğer illerdeki dernek ve topluluk üyeleriyle de olumlu ilişkileri olduğunu ve ortak projeler üzerinde çalıştıklarını ilave etti. Türk Ocakları Denizli Yönetim Kurulunu da desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Sunuculuğunu Betül Yatağan’ın yaptığı programda öğrenciler Melis Kuzu ve Esma Nur Çomak şiirlerini paylaştı.

“Şiirini Al da Gel” çağrısına uyan şairler: Hüsamettin Tat, Ali Tuluk, Melahat Kuzu, Mehmet Aslan, Musa Soyuçok, Mahmut Uludağ, Mehmet Dağal, Sadık Dağdeviren, Mustafa Demirci, Kadir Yatağan, Selamettin Arıkan, Yusuf Kabukçu, Ülkü Çetinkaya, İsmail Gökçe, Hasan Kallimci, Serdar Gedizlioğlu, Reyhan Pervanlar Karaalp, Mehmet Akdağoğlu, Ahmet Çölgeçen kendi şiirlerini okudular.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Aşık Mehmet Dağal da anonim ve kendi bestesi olan türküler ile programda yer aldı.

Şiirlerin okunmasından sonra YAZ-AR-BİR Genel Başkanı katılımcılara katılım belgelerini takdim etti.

  1. Denizli Şiir Günü 5 Ocak Cumartesi günü saat:13.00’te Denizli Türk Ocakları Salon’unda yapılacak.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER