banner304
banner19

Başbakan Yıldırım ve Kılıçdaroğlu'ndan ortak açıklama

Başbakan Yıldırım ve Kılıçdaroğlu'ndan ortak açıklama
banner20
banner243

Başbakan Yıldırım ve Kılıçdaroğlu'ndan ortak açıklama

Başbakan Yıldırım ile CHP lideri Kılıçdaroğlu, Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım ve Kılıçdaroğlu'ndan ortak açıklama

 

Darbe girişiminin ele alındığı görüşme sonrası ortak açıklama yapıldı. Kılıçdaroğlu, "Toplum ciddi travma yaşadı" derken; provokasyon uyarısında bulunan Yıldırım, "Yanlış yapanlar Türk adaletine teslim edilecek" ifadesini kullandı.

Çankaya Köşkü'ndeki görüşme dün açıklandığı gibi saat 10.00'da başladı. 

Görüşme sonrası Yıldırım ve Kılıçdaroğlu ortak açıklama yapmak için kameralar karşısına geçti.

KILIÇDAROĞLU: TOPLUM CİDDİ BİR TRAVMA YAŞADI

Sözü ilk olarak Kılıçdaroğlu aldı. Darbe girişimi nedeniyle toplumun ciddi bir travma yaşadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bazı endişelerim vardı, Sayın Başbakan'a endişelerimi aktardım" diyerek olası şiddet olaylarının önüne geçilmesi gerektiğini anlattı:

"Özellikle sadece emir dinleyen er ve erbaşlara yönelik şiddet olaylarının doğru olmadığını, bunların da soruşturulması gerektiğini ifade ettim. Toplumdaki gerginliği el birliğiyle, birlikte gidermek bizim görevimiz." 

YILDIRIM'DAN PROVOKASYON UYARISI

Yıldırım ise CHP liderine kalkışmanın sonuçları hakkında bilgi verdiğini söyledi. Provokatörlere fırsat verilmeyeceğini de ifade eden Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Halkın meydanlara inmesi işimizi kolaylaştırdı. Bundan sonra daha dikkatli olmamız lazım. Durumdan vazife çıkaran provokatörlere fırsat vermemeliyiz. Bu işlere yeltenenlere gereken cevabı vermeliyiz. Birtakım görüntülerin sosyal medyada yayınlanması konusunda hassasiyetimiz had safhadadır ve gerekli müdahaleler yapılmaktadır. 
Bundan böyle de görevlerini yaparken, bu gibi hukuk dışında hareket edenler olursa en şiddetli şekilde üzerlerine gidilecektir. Bugün birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var, kardeşlik söylemini daha da geliştirmeye ihtiyacımız var. Türkiye bir hukuk devleti. Hukuk içerisinde kalarak işler yoluna konacak, yanlış yapanlar Türk adaletine teslim edilecek. Ondan sonra adalet gereğini yapacak.

Hiç kimse fiziki şiddetle karşılık vermek, intikam almak gibi bir duygu içerisinde olamaz. Hukuk devletinde asla böyle bir şey kabul edilemez. 15 Temmuz demokrasimizin bayram günüdür. Ülkemiz büyük bir badire atlatmıştır. Sonunda millet kazanmıştır. Kılıçdaroğlu'na gösterdiği hassasiyet konusunda teşekkür ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2016, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14