banner346
banner19

Denizli o çağrıya cevapsız kalmadı

Denizli o çağrıya cevapsız kalmadı

Denizli o çağrıya cevapsız kalmadı

Kış mevsimi nedeniyle kan bağışı oranının düşmesinin ardından yapılan çağrıya kayıtsız kalmayan Denizli’de, kan bağış oranları ortalama seviyelerinin üstüne çıkarken, kadınların kan verme oranı ise yüzde 18’lere kadar yükseldi.

Denizli’de birçok vakıf, dernek, siyasi parti ve fabrikalarda çağrının ardından kan bağışı kampanyaları düzenlenirken vatandaşlar da kan bağışına olumlu karşılık verdi. Denizli’de 2016 yılında Ocak ayında ortalama 3 bin 500 ünite kan toplanırken, 2017 yılı Ocak ayının 23’ü itibariyle 3 bin 537 ünite kan bağışı toplandı. Kadınların 4 ayda bir kan verebilmesine rağmen oranı yüzde 18’lere kadar yükseldi. 

Denizli’deki kan bağışları hakkında bilgi veren Kızılay Denizli Şubesi Başkanı Erdal Otçu, Denizli’nin kan verme ve depolama açısından önemli bir merkez olduğunu ifade etti.


18-65 yaş arasındaki vatandaşlardan kan alınabildiğini hatırlatan Otçu, "Türkiye’de günlük olarak 60 bin kanın stoklarda olması gerekiyor. Bu Ocak 2017’de günlük 20 bin stoka düştü. Bu sebeple kırmızı alarma geçildi. Bunun üzerine dernekler, vakıflar, vatandaşlarımız, özel kuruluşlar, fabrikalar kan vermek için adeta sıraya girdiler. Kampanyalar düzenlediler ve gerek Denizli’de, gerek Türkiye çapında kan bağış stokları hızla yükselmeye başladı. Ocak ayının başından bu güne kadar Denizli’de 3 bin 537 ünite kan bağışı toplandı. Geçen yıl, 2016 yılında Denizli’de 45 bin 518 ünite kan alınabilmişti. Bu sene, yani 2017 yılında 46 bin 500 ünite kan bağışı alma hedefindeyiz. Bu ay aslında hedefimiz 3 bin 500 üniteydi, şuanda 3 bin 537 üniteye ulaşmış vaziyetteyiz. Hızımızı kesmiyoruz, önümüzdeki aylarda almamız gereken kanı bu ayda almayı hedefliyoruz" diye konuştu.

"KADINLARIN KAN VERME ORANI YÜZDE 18’LERE ÇIKIYOR"
Denizli’de kadınların kan verme oranından söz eden Otçu, "Avrupa’da kadınların kan verme oranı yüzde 18 civarındadır. Denizli ilinde de bu oran yakalanmış vaziyette, gerek Pamukkale Üniversitesindeki bayan öğrenciler, gerekse şehrimizde yaşayan diğer bayanlar, Kızılay’a kan vermek için başvuru yapıyorlar, ziyaret ediyorlar ve bu yüzde 18’lik oranı yakalıyoruz. Devam ediyoruz, geri kalan kısmı da erkekler veriyor. Dolayısıyla Denizli’de kadınlarda ve erkeklerde kan alma ortalama seviyede, bunu yakalamış vaziyette ve hatta bazen üzerine çıkıyor" dedi.Engellilerin kan vermesi ile ilgili bilgi veren Otçu, "Şimdi bizim 41 soruya cevap verilme şartı olduğu için görme engelli vatandaşlarımızın bize kan verebilmesi için, kendilerine mahsus hazırlanan formları doldurmaları gerekiyor. O formları doldurduktan sonra görme engellilerden de kan alabiliyoruz. Bu beyanda son bir sene içinde ameliyat olmamış, kullandığı ilaçlar, haplar veya iğneler o kişinin kan vermesine engel değilse, o kişi bizim için engelli bir kişi sayılmıyor. Engelli vatandaşları Denizli’de kan verme, yüzde kaç nispetindedir, böyle bir araştırma yapılmadı. Ama arzu edildiğinde bu rakamları yapabiliriz" diye konuştu.

Kızılay Kan Depolama Merkezi binasının ileriki aylarda faaliyete geçmesiyle Denizli’nin önemli bir kan merkezi haline geleceğini belirten Otçu, bununla Denizli’nin Türkiye’nin 18 kan depolama bölgesinden biri haline geleceğini kaydetti.
Uşak ve Muğla illerinin Denizli’ye bağlanacağını belirten Otçu, kanların Denizli'ye getirileceğini ve dağıtımın buradan yapılacağını ifada etti. Otçu, "Denizli aynı zamanda Kızılay için yerel afet müdahale deposuyla da önemli bir il. Denizli’nin Serinhisar ilçesinde 4 bin metrekare kapalı alanıyla, Ege’nin en büyük yerel afet müdahale deposudur. Denizli’nin yeri gerek kan açısından, gerekse yerel afet müdahale lojistik deposu açısından yeri yadsınamaz bir şehirdir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2017, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER