banner346
banner19

Denizli UMKE'den nefes kesen tatbikat

Denizli UMKE’den nefes kesen tatbikat

Denizli UMKE'den nefes kesen tatbikat

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Kar-Çığ Eğitimi ve Tatbikatı’nı Başkarcı-Ornaz Vadisi’nde gerçekleştirdi.  Kar yağışlı havada zorlu bir tırmanış sonucu varılan yaylada gerçeğini aratmayan tatbikata 32 UMKE Personeli katıldı.

PAMUKKALEHABER

UMKE personeli, 2017 yılı faaliyet planında yer alan temel kampçılık, afet ve olağan dışı durumlarda hayatı idame ettirme, barınak yapma, beslenme konuları içerisinde yer alan Kar – Çığ Eğitimi ve Tatbikatı’nı başarıyla tamamladı.

Başkarcı -Ornaz Vadisi Erceviz Yaylası ve Şelale Bölgesi’nde gerçekleştirilen tatbikat gerçeğini aratmadı.  Eğitimde ekiplere öncelikle çığ konusunda genel bilgi verilerek çığı tanımak, çığ oluşabilecek bölgeleri tespit etmek, tehlikesine yakalandığında kurtulma yolları, çığa karşı kendi can güvenliği önlemlerini almak, sonrasında yaralıya müdahale etmek ve arama-kurtarma teknikleri anlatıldı.

Ardından, katıldığı uygulamalı tatbikat gerçekleştirildi. Kar yağışlı havada zorlu bir tırmanış sonucu varılan yaylada gerçeğini aratmayan tatbikatta 32 UMKE personeli zor anlar yaşasa da, tatbikat başarıyla tamamlandı.Olası bir çığ felaketine karşı duyarlılığı arttırmak ve personelin olaya yaklaşımının geliştirilmesi açısından bu ve benzeri eğitimler yıl içerisinde devam edeceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER