banner346
banner19

Denizli'de 3 Mağara Koruma Altına Alındı

Denizli’nin Honaz İlçesindeki Kaklık Mağarası, Baklan İlçesindeki Zırtlantaşı Mağarası, Pamukkale İlçesindeki Beyinli Mağarası, “Tabiat Varlığı-C Grubu Mağara” olarak tescil edilerek koruma altına alındı.

Denizli'de 3 Mağara Koruma Altına Alındı
banner20
banner243

Denizli Haber - Ülke genelinde doğal ve tabiatlar alanlarını korumak için yeni adımlar atılıyor. Denizli’de 3 tane mağara koruma altını alındı. Honaz İlçesindeki Kaklık Mağarası, Baklan İlçesindeki Zırtlantaşı Mağarası, Pamukkale İlçesindeki Beyinli Mağarası, “Tabiat Varlığı-C Grubu Mağara” olarak tescil edildi.

TRAVERTEN VE ALÜVYONLARDAN MEYDANA GELDİ

Kaklık Mağarası, Honaz ilçesi Kaklık Mahallesindedir. Mağara içerisinde bol miktarda termal su bulunuyor. Berrak, renksiz ve kükürt kokulu olan bu su varlığı bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Düden-kaynak, çöküntü obruğu konumlu aktif bir mağara olan Kaklık Mağarası'nın çevresi; Mesozoik kireçtaşları, eeosen marn, kil, kumtaşı ve konglomeraları, miyosen-pliyosen yaşlı kil, kum, marn ve kalkerler ile kuveternere ait traverten ve alüvyonlardan meydana geldi. Kaklık Mağarasının doğrudan gün alan ve sürekli damlayan veya akan duvarlarında, sık bir yosun ve küçük yapraklı sarmaşık türü bitkiler gelişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 14:55

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER