banner346
banner19

Denizli’de Tarımı Don Vurdu

Denizli’de, gece saatlerinden itibaren hızla düşen hava sıcaklığı sabah saatlerinde don olayının ortaya çıkmasına yol açtı. Pamukkale’nin Gözler, Uzunpınar ve Tutluca Mahalleleri’nde kekik ve adaçayı, Serinhisar’ın Kocapınar Mahallesi’nde ise cevizler büyük hasar gördü. İl Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası ekipleri, dondan en fazla etkilenen bölgelerde inceleme çalışması başlattı.

Denizli’de Tarımı Don Vurdu

Denizli Haber - Bir süredir yaz aylarını aratmayan sıcakların etkisinde olan Denizli, dün geceden itibaren tam anlamıyla kış geldi. Hava sıcaklıkları birden düştü, bazı bölgelerde gece sıcaklık değerleri sıfırın altına geriledi. Dün Denizli için ciddi bir uyarı yayınlayan Meteoroloji Müdürlüğü, gece saat 02.00’den itibaren don tehlikesinin bulunduğunu bildirmiş, üreticilerin tedbir almasını istemişti. Gece saatlerinde birden düşen ve sıfırın altına gerileyen sıcaklıklar nedeniyle don oluştu. Sabah saatlerinde donun yarattığı etki ortaya çıktı, tarım ürünlerinin büyük bölümü dondan etkilendi.

KEKİK VE ADAÇAYINDA BÜYÜK HASAR VAR

Pamukkale’nin Gözler, Uzunpınar ve Tutluca Mahalleleri’nde yoğun olarak üretilen kekik ve adaçayı dondan en çok etkilenen ürünler oldu. Serihnisar’ın Kocapınar Mahallesi ve çevresinde de ceviz ağaçlarını don vurdu.  Sabah saatlerinden itibaren donun ortaya çıkardığı tablo çiftçileri perişan etti. Özellikle kekik ve adaçayında yaşanan don olayının ardından İl Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası yetkilileri dondan zarar gören bölgelerde inceleme yaptı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2020, 17:57

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER