banner317
banner19

“Devlet ile özel sektör birlikte çalışmalı”

Denizli Diş Hekimleri Odası yeni seçilen yönetimle basın toplantısı düzenleyerek pandemi döneminde diş hekimlerinin sorunlarına değindi. Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Eskicioğlu, ağız ve diş sağlığı sorunlarının çözümü için devlet ve özel sektörün bir arada hareket etmesini önerdi.

“Devlet ile özel sektör birlikte çalışmalı”
banner20
banner243

Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Eskicioğlu, Denizli Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı düzenledi. Başkan Eskicioğlu, toplantıdan önce koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına başsağlığı diledi. Aynı zamanda başkan farkındalık oluşturmak 14-18 Eylül tarihleri arasında üniformalarına siyah kurdele takacaklarını söyleyen başkan Eskicioğlu, “COVID-19 salgını nedeniyle ötelenen ağız ve diş sağlığı sorunlarının çözümü için devlet ve özel sektörün bir arada hareket etmesini öneriyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği öncelikli diş tedavilerinin gerek devlet kurumlarından gerekse sevkleri ve ödemeleri devlet tarafından karşılanmak üzere özel muayenehanelerden, polikliniklerden ve merkezlerden temin edilmesini öneriyoruz. Sosyoekonomik gücü yeterli olmayan vatandaşlarımızın en azından acil tedaviye ulaşmaları ancak bu yolla temin edilebilir. Özel poliklinik, merkez ve muayenehaneler de kamusal hizmet vermektedir.  Özel-serbest dense de kamusal hizmettir, halkımıza hizmet ederler” dedi.

“MALİYETLER ÇOK YÜKSEK”

Özel işyerlerinde maliyetlerin çok yüksek olduğundan yakınan Başkan Mehmet Eskicioğlu, “Serbest çalışan diş hekimleri kur artışı, fiyat artışı vb. her türlü olumsuzluğa rağmen COVID ile ilgili gerekli tüm şartları yerine getirerek halkın tedaviye ulaşımı için hizmet vermektedir. Bu şartların devamlılığını sağlayabilmek adına KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini talep ediyoruz. Devlet diş hastanelerinin ve merkezlerinin altyapıları COVID-19 pandemi döneminde görülmüştür ki sorunludur. Yan yana hasta koltukları tasarımı sağlıksızdır. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu uygulanmazken ne yazık ki bizim ülkemizde var oldu” şeklinde konuştu.

“DİŞHEKİMLERİMİZİN ÇOĞU ASLİ GÖREVLERİNDEN ALINMIŞTIR”

Pandemi döneminde devlet hastanelerinde çalışan dişhekimlerinin çoğunun, yardımcı personelin yapabileceği, filyasyon ve PCR (sürüntü alma) çalışmaları için asli görevinden alındığının altını çizen Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Eskicioğlu, “Dişhekimi, hastalık halinde ağrı, acı çeken insanların ağrısını, ıstırabını dindiren kişidir. Halkımız, acılarına merhem olan hekimlerinden yoksun bırakılmıştır. Acısı olan bir insanın acısının dindirilmesi onun en temel hakkıdır ve bunu ağız ve diş hastalıkları söz konusu olduğunda dişhekimi yapar. Devlet kurumlarında çalışan ve filyasyon çalışmaları için sahada görevlendirilen dişhekimlerinin mümkünse kendi asli görevlerine dönmeleri gerektiğinin altını çizerek, özlük haklarının tekrar değerlendirilmesinin gerekliliğini hatırlatıyoruz. Devlet kurumlarında çalışan meslektaşlarımızın haklarını eskiden olduğu gibi savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Ülkede özellikle son 10 yılda açılan ve bugün 97’ye ulaşan dişhekimliği fakültelerinin ihtiyaçtan fazla mezun verdiğini belirten Başkan Eskicioğlu, açıklamasının devamında şunları söyledi: "İnsan gücü planlamasının yapılmamasının yaratacağı en büyük sorun yetkinliği zayıf dişhekimleri mezun ederek kalitesiz hizmet vermektir. Bu nedenle ülkeyi yönetenlerin başta sağlıkla ilgili olmak üzere tüm eğitim politikalarını tekrar gözden geçirmelerini diliyoruz.

Mesleğini icra ederken hastalanan tüm sağlık hizmeti veren kişilerin meslek hastalığı tanımı ile, canını hiçe sayarak hastalarını iyileştirmek için kendi canından olan sağlık emekçilerinin şehitlik ile değerlendirilmesini talep ediyoruz.

COVID-19 sürecinde canla başla çalışan tüm sağlık emekçilerine saygılarımızı sunar ve en içten duygularımızla yanlarında olduğumuzu belirtir, bu dönemde hayatını kaybeden sağlık mensuplarımızı saygı ve rahmetle anarken başta şu an bu hastalıktan tedavi olan sağlıkçılarımız olmak üzere tüm hastalarımıza yürekten acil şifalar dileriz.”

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 14:33

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14