banner346
banner19

Halime Teyze Bu Geleneği Yaşatmaya Çalışıyor

DENİZLİ PAMUKKALE HABER

Halime Teyze Bu Geleneği Yaşatmaya Çalışıyor
banner20
banner243

DENİZLİ (AA) - MUSTAFA DEĞİRMENCİOĞLU - Denizli'de çobanlık yaparken öğrendiği nefesli halk müziği çalgısı sipsiyi düğünlerde, çeşitli açılış ve etkinliklerde çalan 70 yaşındaki Halime Özke, giderek unutulan bu müzik aletini yaşatmaya çalışıyor.

Beyağaç ilçesinde yaşayan Halime Özke, modern hayatla birlikte yerini elektronik müzik aletlerine bırakan sipsiyi ilerleyen yaşına rağmen hem üretip satıyor hem de davet edildiği çeşitli etkinliklerde çalıyor.

Çocukluk yıllarında çobanlık yaparken öğrendiği sipsiyle düğünlerde, çeşitli açılış ve etkinliklerde konuklara müzik ziyafeti sunan Özke, bu yöresel müzik aletini yeni neslin öğrenmesini istiyor.

Halime Özke, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedelerinin, atalarının ve 5 kardeşinin de sipsi çaldığını belirtti.

Özke, radyoda, televizyonda dinlediği türküleri çalabildiğini dile getirerek, "Kendimi o şekilde geliştirdim. Düğünlere gitmeye başladık, burada para da kazandım. Soluğum sayesinde bir kat ev bile yaptım. Sipsi yapıp satıyorum, düğünlere gidiyorum, ekmeğimi çıkarıyorum." diye konuştu.

Yörelerinde eskiden düğünlerde, kına gecelerinde sipsi çalınıp kaşık oyunu oynandığını ifade eden Özke, şöyle konuştu: "Şimdi org ve bağlama gibi enstrümanlar çoğaldığı için eskisi gibi rağbet olmuyor. Fakat insanın nefesi ile verdiği bu ses bambaşka. Düğünlerde bu geleneğin sürmesini arzu ediyorum. Artık yörede sipsi çalan çok fazla kimse kalmadı. Bu Anadolu çalgısının yapımını ve çalmayı yeni neslin de öğrenmesini istiyorum. Öğrenme arzusunda olanlara yapmasını ve çalmasını öğretmeye gayret ediyorum. Yeter ki bu müzik aleti yaşatılsın, unutulmasın."

 

SİPSİ

Nefesli çalgılar grubundan bir Türk halk müziği çalgısı olan sipsi, Teke yöresi türkülerinde sıkça kullanılan bir müzik aleti. Yaklaşık 15-25 santimetre uzunluğunda ince bir kamıştan yapılan sipsi, üflemeyle çalınan en küçük boylu çalgılardan birisi. Kamışın yanı sıra çam dallarının filizlerinden, söğüt dallarından, içi boş ot ve çavdarlardan ve kartal kanat kemiğinden de yapılan türlerinin bulunduğu sipsinin, ön kısmında 5, arka yüzünde 1 olmak üzere 6 deliği bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER