banner346
banner19

Her Şeye Rağmen Yaşamak “En Büyük İkramiye”

Her Şeye Rağmen Yaşamak “En Büyük İkramiye”
banner20
banner243

Köşe Sevim Say - Friedrich Engels 1873 ila 1886 yılları arasında yazdığı “Doğanın Diyalektiği” kitabını lise yıllarında okumuştum. Ve kısaca özetleyecek olursam  bu kitapta canlı cansız tüm varlıkların sürekli bir hareket ve değişim içinde olduğunu, hiç bir canlı veya nesnenin sürekli aynı kalamayacağını, insanlar, toplumlar, yaşantı şekilleri, bitkiler, doğa her şeyin bir değişim içinde  olduğunu ve hiç bir şeyin, bir taşın bile aynı şekilde durağan kalamayacağını, yağmur, kar, fırtına ve doğa olaylarıyla sürekli bir değişim ve geçiş içinde olduğunu anlatıyordu.

Bu kitaptan çok etkilenmiştim. Bunu insan, toplum ve doğa yaşantısını göz önüne alarak düşündüğümde, ne bir felaketin, ne olumsuz durumların, ne acı ve üzüntünün de kalıcı olamayacağını kavramış, yaşantım süresince karşılaştığım olaylara da bu çerçeveden bakmayı başardığım için, en olumsuz durumlarda bile “Şu anda sıkıntı içindesin. Fakat bu durum hep böyle devam etmeyecek. Ardından mutluluk ve ferahlık gelecek” diye kendimi  motive edip  teselli etmeyi ve yaşamın olumlu olumsuz her şeyine karşı güçlü bir şekilde durabilmeyi de öğrenmiştim.

Bunları anlatma nedenime gelince ; “Toplum ve insanlar olarak sağlık, eğitim, ekonomi, sosyallik gibi şu anda her yönüyle büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Fakat bunlar ilelebet bu şekilde devam etmeyecek. Nasıl daha önce farklı zorlukları geride bırakabilmişsek, gün gelecek bunları da geride bırakmayı başarabileceğiz. Yeter ki ne olursa olsun her türlü şartta umudumuzu yitirmemeyi, güzel günlerin yeniden geleceği, yaşamda çok zor durumların yanında güzellikler de olduğunun bilincinde olarak hareket etmeyi ve güçlü durmayı sürdürelim.

Köşe yazısının tamamını okumak için tıklayınız...

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 18:08

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER