banner19

“MB’nin faiz indirim kararına bankaların da eşlik etmesini bekliyoruz”

Denizli Tüccar, Sanayici ve İşadamları Platformu Dönem Sözcüsü ve Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili Merkez Bankasının (MB) faiz indirimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Tefenlili “Merkez Bankasının faiz indirim kararından sonra kamu bankalarında başlayan faiz indiriminin özel bankalar tarafından da uygulanmasını bekliyoruz” dedi.

“MB’nin faiz indirim kararına bankaların da eşlik etmesini bekliyoruz”
banner20

Başkan Tefenlili açıklamasında şunlara değindi: Merkez Bankasının cesur bir şekilde aldığı faiz indirim kararı piyasaların beklediği bir karardı. Merkez Bankası Temmuz ayında politika faizini 4,25 puan indirerek yüzde 24’ten 19,75’e çekmişti. Dün de 3,25 puan indirerek 16,50’ye çekti.

Merkez Bankasının faiz indirim kararı bankaların fonlama maliyetini ve mevduat faizlerini düşürecek. Merkez Bankasının bu hamlesiyle birlikte kamu bankalarının da faiz indirimine gitmesi iş dünyası adına sevindirici olmuştur. Özel bankaların da kamu bankalarına eşlik etmesini bekliyoruz. Ekonomimizdeki bu olumlu gelişme iş dünyasının artık daha düşük faizle borçlanarak yatırım ve üretim yapmasını sağlayacaktır. Piyasalardaki nakit sıkıntısı çözülürse yatırım artar, üretim artar, istihdam artar.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 12:54

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14