banner346
banner19

Meclisi Bombalayan Hain Belli Oldu

Meclisi Bombalayan Hain Belli Oldu

Meclisi Bombalayan Hain Belli Oldu
banner20

FETÖ’nün kanlı 15 Temmuz darbe girişiminin en hain saldırılarının biri olan TBMM’nin ve TÜRKSAT'ın bombalanmasının faillerinden pilot Yüzbaşı Hüseyin Türk ifadesinde suçunu kabul etti.

İfadesinde TÜRKSAT'ı bombaladığını kabul eden Türk, FETÖ'ye hizmet ettiğini bilmediğini iddia ederek “İkinci verdikleri koordinatın şehir içi olduğunu kendilerine ilettim, onlar da ‘sıkıntı yok, atış serbest' demeleri üzerine belirttikleri yeri (TBMM) bombaladım” dedi. Yüzbaşı Hüseyin Türk, Ankara'da altı yeri bombaladığını kabul etti. TBMM’yi bombalayan darbecinin soyadının Türk olması dikkat çekti. Darbecilerin, Meclis’i bombalayacak pilotu seçerken Türk soyadlı askeri plan dahilinde mi seçtikleri yoksa tesadüf mü olduğu merak ediliyor. Akıncılar Üssü’nde bulunan 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı olarak görev yapan Hüseyin Türk, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen darbe soruşturması kapsamında 105 pilot ile birlikte gözaltına alınmıştı.

 “İLK TÜRKSAT’A”

Türk, Milliyet’te yer alan habere göre; ifadesinde olayın akışı içinde gerçekleştirmiş olduğu eylemlerin TSK içinde azınlık bir grubun darbe girişimine hizmet olduğunu farkında olmadığını savundu. Türk, şunları söyledi:

“Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na bomba atıldığında anladım. Bu anda henüz benim sorumlu olduğum atışlarımı içerir uçuşumu gerçekleştirmemiştim. Uçuşum boyunca filo telsizinden almış olduğum koordinatlar çerçevesinde ilk olarak TÜRKSAT'a bomba attım.

“ATIŞ SERBEST, SIKINTI YOK”

“Takiben ikinci verdikleri koordinatların şehir içi olduğunu kendilerine ilettim, ‘atış serbest, sıkıntı yok' demeleri üzerine belirttikleri yeri bombaladım. Ancak vermiş oldukları koordinatı şehir içi olduğunu anlayıp kendilerine bu hususta bildirmiş isem de bu anda bile ben TSK içerisindeki azınlık bir gruba hizmet ettiğimin farkında değildim. Uçuş boyunca TÜRKSAT ve şehir içi olmak üzere altı yere bomba attım.”

“Şifre olarak kullanıldığı iddia edilen 1 dolar hususunu sizden ve basından duyuyorum. Tarafıma 1 dolar verilmemiştir. Bana verilen emirlerin emir komuta zinciri içerisinde ve kanuna uygun olduğunu düşündüğümden gerçekleştirdim' dedi.”

YARBAY DA TUTUKLANDI

Darbe girişiminin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan 91 asker daha tutuklandı. Tutuklananlar arasında TBMM'yi bombaladığı ileri sürülen Kurmay Yarbay Hasan Hüsnü Balıkçı da bulunuyor. Balıkçı ordudan ihraç edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2016, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14