banner346
banner19

Meslek Lisesi de Tütün Bağımlılığı İle Mücadeleye Başladı

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi koordinesinde 2017 yılından bu yana Pamukkale İlçesi Anaokulları ve İlkokullarında öğrenci velilerinde farkındalığın arttırılması, ilerleyen yaşlarında öğrencilerin de bağımlı olma ihtimalinin önlenmesi amacıyla yürütülmekte olan “Tütün Bağımlılığı ile Mücadele Projesi”ne Gülay Kaynak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, gönüllü olarak dahil olarak bu mücadele de biz de varız dedi.

Meslek Lisesi de Tütün Bağımlılığı İle Mücadeleye Başladı
banner20
banner243

Denizli Haber - Meslek Lisesinde mücadelenin başlangıcı olarak Karşıyaka Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Engin MENGÜ tarafından öğrencilere Tütün Bağımlılığı hakkında konferans verildi.

Konferansa; Kaymakam Hayrettin Balcıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşe Erdoğan, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Zafer Akçay, Tütün Bağımlılığı ile Mücadele Projesi Koordinatörü Saadet Erikoğlu İlkokulu Müdürü Mehmet Çimen ve proje ekibi, Gülay Kaynak Meslek Lisesi Okul İdaresi, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Muhammettin Kırlı; “Görevimizin  sadece öğrencilerimize müfredatta yer alan dersleri verip mezun etmek olmadığının bilincindeyiz. Biz aynı zamanda öğrencilerimizin milli ve manevi değerlerimizi öğrenmelerinden ve her türlü bağımlılıktan bağımsız bir şekilde özgür bireyler olarak öğrenimlerini tamamlamalarından da sorumluyuz. Okulumuzda her ne kadar arzu etmesek de farklı nedenlerle sigaraya başlayan öğrencilerimiz var. Ancak ben öğrencilerimden söz aldım. Kaymakamlığımızın da desteği ile okulumuzda tütün bağımlılığı ile etkin bir şekilde mücadele edeceğiz. Öğretmen-öğrenci-veli işbirliği sayesinde şuana kadar bir hayli mesafe aldık. Okul olarak biz elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız” dedi.

Sigara ile mücadelenin milli bir görev olduğunu vurgulayan Dr. Engin MENGÜ; gençlerin sigaraya başlama nedenleri, bu nedenlerin aslında masum bir neden olmadığı, sigara bağımlılığının kısa ve uzun vadedeki zararları, sigaranın beraberinde diğer bağımlılıklara da sebep olduğu, bu mücadelenin tek başına zor bir mücadele olduğu arkadaş gruplarında bir araya gelerek birbirlerine destek olmaları,  ailelerinde sigara kullanan varsa onları bırakmaları yönünde motive etmeleri, sigara bağımlılığından kurtulma yöntemleri hakkında öğrencileri bilgilendirdi.

Arkadaş ortamında sigaraya başladığını belirterek konferansta söz alan 11.sınıf  öğrencisi A.C; sunumdan çok etkilendiğini, sigarayı bırakarak okulda “gönüllü duman avcısı ekibi” oluşturacağını ve projeye destek vereceğini ifade etti.

Okul İdaresi ve öğrencilerine tütün bağımlılığı ile mücadeleye desteklerinden dolayı teşekkür eden Kaymakam Balcıoğlu; “Cumhurbaşkanımızın tütün bağımlılığı ile mücadelesini tüm dünya biliyor. Bizler de devlet olarak her bir öğrencimizin her bir velimizin bu bağımlıktan kurtulmaları için sorumluluklarımız var. İlçemiz Anaokullarında ve İlkokullarında eğitim camiamızın, velilerimizin ve öğrencilerimizin destekleri ile 3 yıldır bu mücadeleyi yürütüyoruz. Sigarasız Mahalle ve Sigarasız Taraftar projelerimizi başlattık. Sigara bırakma polikliniğe müracaat eden vatandaşlarımızın rakamlarına baktığımızda ilçemizde tütün bağımlılığı konusunda ciddi bir kararlılık olduğunu görüyoruz. Bu bizi daha da motive ediyor. Şimdi de ortaokul ve liselerimizde pilot uygulama olarak bu mücadeleye devam edeceğiz. Meslek lisemizin biz de sigara ile aktif bir şekilde gönüllü olarak mücadele edeceğiz demesi beni çok mutlu etti. Sigarayı, insanlar sağlığı ve ekonomisini düşünerek bırakmıyorlar. Ancak onlara sevdiklerini, ailelerini ve çocuklarını hatırlattığımızda “evet bırakmalıyım” diyorlar. Bizim de hareket noktamız burası. Bu farkındalığı sağladığımızda vatandaşımız kendisi veya arzu ederse doktor desteği ile sigarayı bırakıyor. Bu mücadele de okulumuza başarılar diliyorum. Tütün bağımlılığı ile mücadeleye gönül vererek ilçemizde konferanslar veren Dr. Engin MENGÜ’ye, İlçe Milli Eğitim, Sağlık, Gençlik ve Spor Müdürlüğümüze, proje ekibimize Okul İdarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimize, projemize katkı sunan tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Konferansın ardından Kaymakam Balcıoğlu başkanlığında; ilçede yürütülmekte olan “Tütün Bağımlılığı ile Mücadele Projesi, Sigarasız Taraftar Projesi, Sigarasız Mahalle Projesi”nin değerlendirme toplantısı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2020, 16:02

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER