banner346
banner19

Sağlık Bakanı Koca'dan önemli açıklamalar!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca Ramazan Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulunurken, "Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak, sonra daha rahat olabiliriz. Bu bayramı eski bayramlar gibi kutlarsak, hastalık tırmanabilir." ifadelerini kullandı. 'HES kodu nedir ve nasıl alınır?' sorularına Bakan Koca canlı yayında cevap verdi.

Sağlık Bakanı Koca'dan önemli açıklamalar!

Denizli Haber - Vaka sayıları ve hastaların durumunun ele alındığı toplantıda, tanı ile tedavi konusunda dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeler değerlendirildi, önlemler ele alındı.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarının satır başları:

Evlerimiz bize aile saadeti ve sağlık vaadediyor. Sağlık güvenliği pandemi koşullarında dünyanın ve hayatlarımızın temel kavramlarından biridir. Salgına karşı aldığımız tedbirler toplum tarafından kabul gördü.

Dokuz haftalık mücadelenin tedbirlerin sonuçlarıı alıyoruz. Koronavirüse karşı mücadelemiz, yakın dönemdeki en büyük seferberliğimizdi.

Ev hayattır, ev hastalığa karşı hayat olamaya devam edecektir. Yeni vaka sayılarımızdaki düşüş başarımızdır. Vaka sayısı binin altına düştüğünde, bu düşüş nihai başarının işaret fişeği olacaktır.

Biz sağlık profesyonelleri ve çalışanlarımız umutsuz bir gün yaşamadık.

Mücadelenin daha ne kadar süreceğini bilemediğimiz için hayatı yeniden planlıyoruz.

Hala binlerce doktorumuz ve sağlık personelerimizin çocuklarına sarılamadıklarını unutmayın. Risk hala dolaşımdadır. Yeni hasta sayısının azalması güvence değildir. Sokağa maskesiz çıkılmamalı, sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır.

Bize beklediğimiz yaşama hürriyetini mücadelemiz mutlaka sonuç getirecektir. Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür oalbiliriz. Bayram günleri virüsün yeniden yayılma günleri olmasın. Hastalığın tırmanışa döndüğü günlere dönebiliriz. Bayram kutlamalarını ziyaretlere giderek yapmayalım. Büyüklere hassasiyetimiz tehlikeli olmasın.

Özgürlüğümüzü, hareket serbestliğimizi tedbirler garanti altına alacak. Kontrollü Sosyal Hayat herkesin katkısı ve çabasıyla bize serbestlik sağlayacak bir hayattır.

Mücadele aktif rol olarak başarımızın ortağı olacağınızı inanıyorum. İlk dönemi başarıyla geri de bıraktık, bu dönemde de başaracağımızdan umutluyum.

Rehberler hazırlanmış durumda, 20 Mayıs'tan sonra iş yerlerinin girişinde uyulması gereken kurallarla karşılaşacaksınız. Uygulama ile birlikte iş yerini puanlayabilir ve denetleyebilirsiniz. Ayrıca detaylı çalışma rehberleri de buralarda bulanacak. Açılabilecek iş yerleri için de rehberler hazırlanmaktadır, bir kısmı hazırdır.

Mobil uygulmamanın kullanıcı sayısı şimdiden 10 milyonu aşmış durumda. Evden çıktığınız anda sizlere rehber olacak. Mobil uygulamanın diğer bir fonksiyonu da, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracında gösterebilecek.

HES KODU NASIL ALINIR?

Mobil uygulama üzerinden alınacak kodla seyahat yapılabilecek. Sonra bir yolcuya hastalık bulaştırırsa, takibi kolayca yapılabilecek. Herkese özel bir kod olacak. Önümüzdeki günlerde HES kodunun yaygın kullanılması hayatımızı kolaylaştıracak.

Her yolculukta farklı bir HES kodu alınacak. Önümüzdeki günlerde yaygın kullanılması hayatımızı yolculuk ederken HES kodu rahatlatacak. Ulaşımda risk taşımadığını belirten belgeler istenecek.

Her işin başı sağlık cümlesi, salgın karşısında gerileyen her şeyi içerir. Başta sorumlu olduğumuz sağlık güvenliğimiz sosyal bir haktır.

SORU-CEVAP

SAĞLIK TURİZMİ

31 ülke için sağlık turizmi başlatıldı. Gerektiğinde talebe göre uçuşlar gerçekleştirilebilir. Özellikle geleceklerin Türkiye'ye gelişlerinden önce ve sonra testler yapmasını istiyoruz. Hem Sancaktepe hem de Yeşiltepe de yapılan hastanelerimizi sağlık turizmi açısından planlıyoruz. Bu iki hastane 400 bini yoğun bakım yatağı olarak planlandı. Kalıcı, çok amaçlı ve acil durum hastanesi olarak görev görecek. Kalıcı acil durum hastanelerimiz daha sonrada yoğun bakım ihtiyacımızı gidermek için devrede olacaklar.

BULAŞ ORANI

Hastalığın yayılım hızı, kısa R sayısı diyoruz. Halk sağlığının üzerinde olduğu bir durumdur. R oranı şu an 0,72 olduğunu söyleyebilirim. Giderek bulaşıcılık azaldığını ve vakaların azaldığını söyleyebilirim.

SINAVLAR

Liseye geçiş ve üniversite sınavları için önlemler görüşüldü. Bu konuda bir rehber yayınlanacak. Tüm öğrencilerimiz maskesiyle sıraya oturması sağlanacak. Mesafe korunabiliyor ise, o durumda maskesini çıkarmasını Bilim Kurulu öneriyor.

TEST SAYILARI

Bilim Kurulu'nun kimlere test yapılabilir diye bir algoritması var. Test sayılarını bazı noktalarda giderek artırıyoruz.

65 YAŞ ÜZERİNE MEMLEKET İZNİ

Büyüklerimiz bu dönemde büyük fedakarlık gösterdiler. Bilim Kurulu toplantısı öncesi Cıumhurbaşkanı'mız ile de görüştüm. 65 yaş üstüne bir müjdemiz olacak. Eğer memleketlerine gitmek istiyorlarsa ve sağlık sorunları yoksa 1 aylık tek yönlü bir gidiş yarından itibaren söz konusu olacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 17:50

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER