banner304
banner19

SGK sayıyı artırdı! 45 mesleğe erken emeklilik imkanı

SGK, yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısını geçtiğimiz günlerde 45'e çıkardı. Artık birçok meslek grubu bu haktan yararlanacak. Örneğin röntgen teknisyeni, ağız-diş radyoloji uzmanı, cezaevinde çalışan memurlar, ihtiyat pilotları da bu haktan yararlanıp erken emekli olabilecek.

SGK sayıyı artırdı! 45 mesleğe erken emeklilik imkanı
banner20
banner243

Denizli Haber - Kamuoyunda "yıpranma hakkı" olarak ifade edilen fiili hizmet süresi zammına ilişkin olarak SGK geçtiğimiz günlerde önemli bir adım attı ve bu süreden faydalanan meslek kuruluşlarının sayısını artırdı. Kurşun-arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, madenlerde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar başta olmak üzere yararlanan meslek sayısı 45'e çıktı.

DAHA ERKEN EMEKLİLİK İMKANI

Madenlerde çalışan işçilerin emeklilik yaşını 55'ten 50'e indirirken, izinde geçirdikleri süreler tatiller de yıpranmaya dahil ediliyor. Böylece madenciler 43 yaşında emekli olabiliyor.

SADECE MADENDE ÇALIŞANLARA 180 GÜNLÜK SÜRE VERİLİYOR

Yasa uyarınca tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı (fiili hizmet süresi zammı) veriliyor. Yasa kapsamındakilere 360 güne karşılık 60 ile 90 gün ilave ediliyor. Madenlerde çalışanlar için bu süre 180 güne çıkıyor. Bu süre hem prim gününe ekleniyor, hem de emeklilik yaşından düşülüyor. Madencilikte en az 5 yıl, diğer meslek gruplarında ise en az 10 yıl çalışmış kişiler erken emeklilik hakkı kazanıyor.

KİMLER YARARLANIYOR?

Yıpranma hakkından, kurşun ve arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde, alüminyum, demir-çelik, döküm ve asit üretimi fabrikalarında, Emniyet, MİT, basın ve gazetecilikte çalışanların yer aldığı 45 meslek grubu yararlanıyor.

İşte o meslek gruplarının detayları:

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 15:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa kemal abay
Mustafa kemal abay - 9 ay Önce

Hani inşaat sektörü

güray durmaz
güray durmaz - 9 ay Önce

ustekinler hak ediyor ama asadakiler hak etmiyor biz sanayi esnafları hiç yipranmiyor haramla zukum olsun

Ramazan tokmak
Ramazan tokmak - 9 ay Önce

Nezaman Emekli olurum

mustafa güngör
mustafa güngör - 9 ay Önce

Boyacilar unutulmuş kimyasal kullaniyorlar hepsi

Hasan Arıcıoglu
Hasan Arıcıoglu - 9 ay Önce

Belediye de çalışan çöpçü yukarıdaki mesleklerden dahami basitki listede yer almamis

Burhan kasar
Burhan kasar - 9 ay Önce

Denizli büyük şehir belediyesi asfaltta çalışıyorum asfalta kimyasaldan oluyor bizlere neden tutmuyor

Aydın Topal Malatya
Aydın Topal Malatya - 9 ay Önce

Kafadan savurmuşlar. Yıpranılan bir kaç Meslek var fakat Yıpranmayla alakasız, Bakanlık, TBM, bunlar Yalakalık, Asker Polis tehlikesine görede Maaşı var. Çiftçiyi düşünen varmı? Zehir atiyor Kimyasal, Toprak Hayvan Ömründen Ömür yiyor. Herhangi bir Garantin yok. Bir sürü Ekonomik ve sağlıklı Riskler. Çiftçi Lobbisi yok

Emrah aydın
Emrah aydın - 9 ay Önce

Güvenlik görevlisi nerde

SIRADAKİ HABER

banner15

banner14