Çarşamba, 16 Ocak 2019
.
.
CANER ÇİFTÇİ

İstikamet 'Fırat'ın Doğusu

Türkiye, Suriye’de Afrin’den sonra rotasını Fırat’ın Doğusu’na çevirdi. Fırat’ın Doğusu’ndaki bölücü terör örgütü YPG/PKK, zaman zaman taciz atışları yapmakta ve sınır hattımızda tehdit oluşturmaktadır. Suriye ve Irak ile olan sınır hattımız boyunca ”Güvenlik Kuşağı” oluşturma gayretindeyiz. Zeytin Dalı Harekatı ile başlayan güvenlik kuşağı, Kararlılık Operasyonu ile devam etmektedir. Son günlerde ise Fırat’ın Doğusu’na yönelik icra edeceğimiz operasyon konuşulmakta, tartışılmakta ve hazırlık yapılmaktadır.

Türkiye, Fırat’ın Doğusu’na yönelik ciddiyetini ve kararlılığını her geçen gün daha da göstermektedir. Fırat’ın Doğusu’na yönelik icra edilecek bir operasyon, geniş ve kapsamlı olacaktır. Operasyon; tıpkı Zeytin Dalı Harekatı’nda olduğu gibi, farklı noktalardan başlanarak icra edilecektir. Tıpkı önceki operasyonlardaki gibi, Fırat’ın Doğusu’na icra edilecek bir operasyonda da çoğunluklu olarak Milli Ordu askerlerinin katılması muhtemeldir. Muhtemelen operasyonun derinliği en fazla 35-40 km arasında olacaktır.

Operasyon hazırlığının uzun sürmesi ve ABD’li yetkililerle görüşülmesi, Ankara-Washington hattındaki anlaşmazlık diplomasinin sonucudur. Türkiye’nin sınır hattındaki YPG/PKK mevzilerini top atışına tutması, icra edilecek olan operasyonun sinyalidir. Türkiye’yi; Afrin, İdlib ve Fırat Kalkanı Bölgesi’nde gelişen olaylarla oyalayarak ve gündem değiştirerek Fırat’ın Doğusu’na yönelik operasyonu erteletmeye çalışmaktadırlar.

Suriye’de sürdürülen, Terörle Mücadele ve Güvenlik Kuşağı stratejimiz aralaksız olarak devam edecektir. ABD’nin gözlem noktaları, operasyona engel olarak görülse de ilerleyen süreçlerde Washington’la yürütülen siyasi süreçte bu sorunun çözülmesi zor gözükmemektedir. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in yoğun olarak Ankara ile temaslarda bulunması buna bir işarettir.

YPG/PKK tarafından, Suriye’nin kuzeyinde 2012’de tek taraflı ilan edilen sözde 3 kanton’dan biri olan Afrin, Zeytin Dalı Harekatı ile başarılı bir şekilde örgütün elinden geri alınmış ve bölge teröristlerden arındırılmıştı. Geriye kalan 2 kanton ise (Cizire (Kamışlı) ve Kobani (AynElArab) ), Fırat’ın Doğusu’na TSK ve ÖSO bünyesinde gerçekleşecek olan operasyonlar sonucunda, örgütün hakimiyetinden kurtarılacaktır.

Haber Yazılımı

- Hokkasoft

0.0326 sn / 3.27MB - 46