İlimiz kekik alanlarında hasat esnasında ürün içerisine karışan yabancı otlardan kaynaklanan PA (Pyrolozidin alkaloidi) sorunları konusunda sektör değerlendirme toplantısı yapıldı.

Denizli Haber- Avrupa Birliği ülkelerine yapılacak olan kekik ihracatında 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan Kekikte PA Kontaminasyonu mevzuatının sektöre etkileri hakkında değerlendirme yapmak üzere

Eşini defalarca bıçaklayarak öldüren koca adliyeye sevk edildi Eşini defalarca bıçaklayarak öldüren koca adliyeye sevk edildi

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Brifing salonunda gerçekleştirilen Toplantıya İl Müdürü Şakir Çınar, Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü temsilcileri ve İlimiz kekik sektöründe faaliyet gösteren firmalar katıldı.

Toplantının açılışında konuşan İl Müdürümüz Şakir ÇINAR, Denizli açısından kekik üretiminin çok önemli olduğunu ve sektörün sorunlarını yakından takip ettiklerini ifade etti. Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlayan PA limitleri ve Pestisit konusunda hassasiyet gösterildiğini ve bu konulardaki çalışmalara önem verdiklerini söyledi. Akabinde katılımcılara söz hakkı verilerek  konu hakkında görüşleri alındı.

 Toplantının değerlendirme kısmında “Entegre ve Kontrollü Kekik Yetiştiriciliği Projesi” ile “Kekikte PA (Pyrolozidin Alkaloidi) Kontaminasyonu  Noktalarının Belirlenmesi” konulu araştırma ve üretim projelerinin yürütülmesine karar verildi.