Denizli Haber - Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu yurt yerleştirme sonuçlarını açıkladı.

Bakan Kasapoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle; Tüm başvuruların tamamen objektif bir şekilde tamamen dijital ortamda analiz edildiğini ifade etmem lazım. Sonrasında biliyorsunuz üniversite açılışları tarihleri aynı gün olmuyor. İl il aşama aşama gerçekleşiyor.

Bugün birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Birinci faz çalışmalarımızda olağanüstü gayretle çalışan Bakanlık ailesine herkese gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Biliyorsunuz yeni dönem için başvuru dönemini tamamladık. Başvurular 12 kamu kurumu tarafından analiz edildi. başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz gelir, başarı ve sosyal durum kriterleri esas alınarak puanlama ile tespit edildiler. Yine bu kriterler gelir, başarı, sosyal durum esas alınarak sıralama ortaya kondu. Oluşan sıralama ile öğrencilerimizin kazandıkları okula en yakın bakanlık yurdundan başlamak suretiyle yurtlara yerleştirmeleri gerçekleştirildi.

Yıllık bazda en yüksek talebi almış olmamıza rağmen birinci faz yerleştirmemizde tarihimizin en yüksek yerleştirme oranını gerçekleştirdik. Birinci faz ilk yerleştirmemizde yüzde 80'lik rekor bir karşılama oranına imza attık. Bunu gururla ifade ediyorum.

Yurtlarımız dünyanın en güçlü alt yapısı. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye sahip bir alt yapımız var. Birinci faz sonrası 3 faz daha faz. Bugün itibarıyla 2. faz çalışmalarına başlayacağız. Hiç kimse ne ailelerimiz ne gençler endişe etmesinler. Onları bu ortamlarla buluşturma adına çalışmalarımızı faz faz sizlere sonuçları paylaşacağım.

41 İLİN TAMAMINA YERLEŞİM GERÇEKLEŞTİ

İlk faz 41 ile tamamıyla yerleşimini bitirdi. 

Adana

Adıyaman

Afyonkarahisar

Aksaray

Ardahan

Ağrı

Batman

Bolu

Bursa

Denizli

Düzce

Elazığ

Erzurum

Erzincan

Gaziantep

Giresun

Hatay

Isparta

Kahramanmaraş

Karabük

Kars

Kastamonu

Kırıkkale

Karaman

Kırklareli

Kırşehir

Konya

Kütahya

Muğla

Niğde

Sivas

Siirt

Sinop

Trabzon

Uşak

Yozgat

Şanlıurfa

Van olmak üzere tüm arkadaşlarımızı yerleştirdik.

Yedek yerleştirmelerimiz devam edecek. İlk fazda 41 il tamamıyla yerleşimi bitirdik, tüm arkadaşlarımızı yerleştirdik. Bu sonuçların hayırlı olmasını diliyorum. Bunların dışında 10 ilimizde erkek, 4 ilimizde de kız öğrencilerimizin tamamı yedeksiz şekilde yerleştiler.