banner304
banner19

TKDK ( İPARD ) PROJELERİ IPARD PROGRAMI

TKDK ( İPARD ) PROJELERİ IPARD PROGRAMI

TKDK ( İPARD ) PROJELERİ IPARD PROGRAMI
banner20
banner243

Avrupa Birliği (AB) aday ve potansiyel aday ülkelere destek amacıyla 1085/2006 sayılı Konsey Tüzüğü çerçevesinde Katılım Öncesi Yardım Aracı’nı (Instrument for Pre-Accession Assistance- IPA) oluşturmuştur. IPA desteği beş bileşeni içermekte olup, Türkiye IPA tüzüğünün EK 1’inde yer alan aday ülke statüsünde bütün bileşenlerden yararlanabilmektedir. IPA’nın beşinci bileşeni Kırsal Kalkınma (IPA Rural Development- IPARD) Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemektedir. IPARD desteğinin 2007-2015 yıllarını kapsayan çok yıllı “Kırsal Kalkınma Programı” kapsamında uygulanması gerekmektedir.

Türkiye için IPA Kırsal Kalkınma Programı (IPARD Program) ülkenin kırsal kalkınma bağlamında katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Bu çerçevede 2007-2015 yıllarını içeren 9uncu Kalkınma Planı, 2006-2010 yıllarını içeren Tarım Stratejisi ve Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisi öncelikleri yanında Avrupa Birliği Çok Yıllı Gösterge Planlama Belgesi’nin stratejik öncelikleri de dikkate alınmıştır. AB’nin 1085/2006 IPA Konsey Tüzüğü ve tüzüğün uygulanması esaslarını içeren 718/2007 sayılı IPA Uygulama tüzüğü Programın dayanağını oluşturmaktadır.

 

2014-2020 Dönemi IPARD Programı (IPARD II)

“2014-2020 Dönemi IPARD Programı” 27 Ocak 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmıştır.

IPARD II Programında, mevcut sektörler (tarımsal işletmeler, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi) desteklenmeye devam edilecektir. Bu mevcut sektörlere ek olarak “tarım çevre-iklim-organik tarım”, “yerel kalkınma stratejilerinin uygulanması” ve “kırsal altyapı hizmetleri” IPARD II Programı kapsamına alınmıştır. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektöründe “Yenilenebilir enerji”, “makine parkları” ve “mantar” da desteklenecek olan sektörlere eklenmiştir.

IPARD II Programı ile mevcut sektörlerde bazı değişiklikler olmuştur. IPARD I’den farklı olarak tarımsal işletmelere destek kapsamında, manda sütü üretimi, yumurta tavukçuluğu ve kaz yetiştiriciliği eklenmiştir. Ayrıca bazı sektörlerde hibe oranlarında artışlar olmuştur.

IPARD II Programı proje başvurularıyla ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup, Avrupa Komisyonu akreditasyon sürecini takiben çağrılara ve sektörlere dair ayrıntılı bilgilendirme yapılacaktır.

 

IPARD’ın genel amaçları nelerdir?

1. Hedeflenen yatırımlarla tarım ve gıda sektörünün sürdürülebilir modernizasyonuna katkıda bulunulması; bunun yanında, genişleme paketinde belirtilen gıda güvenliği, veterinerlik, bitki sağlığı, çevre veya diğer standartlarla ilgili AB müktesebatının üstlenilmesinin teşvik edilmesi

2. Kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasının teşvik edilmesi

 

IPARD’ın spesifik amaçları nelerdir?

Eksen1:Tarım sektörünün etkinliğinin ve rekabet gücünün arttırılması suretiyle adaptasyonunun sağlanması ve topluluk standartlarının uygulanması.

Eksen2:Tarım-çevre ve Leader tedbirleri için hazırlık faaliyetleri

Eksen3:Kırsal ekonominin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi, yaşam kalitesinin ve kırsal alanların cazibesinin arttırılması.

 

Proje Başvurusu yapılabilecek yatırım konuları ve İller:

 

Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım

Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım 

Süt ve Süt Ürünlerinin İş lenmesi ve Pazarlanması

Et ve Et Ürünlerinin İş lenmesi ve Pazarlanması

Meyve ve Sebzelerin İş lenmesi ve Pazarlanması

Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi 

Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi

Kırsal Turizm

Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi

 

 

Tedbirlerin İllere Dağılımı

1. Uygulama dönemi İlleri 

 

AFYONKARAHİSAR

AMASYA

BALIKESİR

ÇORUM

DİYARBAKIR

ERZURUM

HATAY

ISPARTA

KAHRAMANMARAŞ

KARS

KONYA

MALATYA

ORDU

SAMSUN

SİVAS

ŞANLIURFA

TOKAT

TRABZON

VAN

YOZGAT

 

2. Uygulama dönemi illeri

 

AĞRI

AKSARAY

ANKARA

ARDAHAN

AYDIN

BURDUR

BURSA

ÇANAKKALE

ÇANKIRI

DENİZLİ

ELAZIĞ

ERZİNCAN

GİRESUN

MERSİN

KASTAMONU

KÜTAHYA

MANİSA

MARDİN

MUŞ

NEVŞEHİR

UŞAK

KARAMAN

 

Bilgi ve proje başvurularınız için arayabilirsiniz.

Saygılarımızla.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2017, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14