banner346
banner19

Böbrekler Ramazan'da Susuz Kalmasın!

Denizli haber/pamukkalehaber.com/Böbrekler Ramazan’da Susuz Kalmasın!

Böbrekler Ramazan'da Susuz Kalmasın!
banner20
banner243

Oruç ile beraberinde gelen uzun süreli açlık ve susuzluk, böbrek hastalarında zaten birikmiş olan üre ve benzeri atıkların daha fazla artmasına neden olabiliyor. Hekime danışmadan oruç tutulmamasını öneren Özel Denizli Tekden Hastanesi Üroloji Uzmanı Op.Dr.Akın Avcı, Ramazan ayından önce böbrek hastalarının ilaç uygulamalarının gözden geçirilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Ramazan ayı, her geçen sene daha da uzun günlere ve sıcak havalara denk geliyor. Dolayısıyla hem aç kalma süresi uzuyor, hem de sıvı ve elektrolitlerin kaybı artıyor. Özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerin birkaç doz tüketmesi gereken ilaçların kullanımında zorluklar yaşanabildiğini belirten Üroloji Uzmanı Op.Dr.Akın Avcı, bu nedenle oruç tutmak isteyen böbrek hastalarının mutlaka hekimlerine danışmaları gerektiğini vurguluyor.

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Akın Avcı, böbrek hastalarının uyması gereken diyet kısıtlamalarının Ramazan ayında yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek şöyle devam ediyor: “Hastaların, iftardan sahura kadar olan sürede sık aralıklarla ve eksiklerini karşılayacak şekilde sıvı ve besin almaları gerekiyor”.

Avcı, ayrıca tüketilen sıvı ve besinlerin miktar ve çeşit olarak kaydedilmesi, sahurda aç karnına tartılarak vücut ağırlığının not edilmesini de öneriyor.

BÖBREK TAŞI SORUNU OLANLAR EN AZ 2 LİTRE SIVI ALMALI

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Akın Avcı, orucun böbreklerdeki taşın büyümesi ve sayıca artmasına de neden olabileceğini hatırlatarak, böbrek taşı düşürmüş ya da böbreğinde taşı olanların iftar ile sahur arasında mutlaka en az 2 litre sıvı almaları gerektiğini vurguluyor.

“Böbrek hastaları için en tehlikeli uygulamalardan biri, sadece akşam saatlerinde beslenip sahura kalkmadan oruca başlanmasıdır” diyen Üroloji Uzmanı Op.Dr.Akın Avcı,  idrarla ve sıcak havalarda ter ile çok fazla tuz kaybedildiğinden, böbrek hastalarının ciddi sağlık sorunları yaşayabileceğini belirtiyor. Ayrıca böbreklerinde aşırı tuz kaybı olan hastaların kontrollerini yaptırarak tuz açıklarını gidermelerini öneriyor.  

 İLAÇ KULLANIMI HEKİM KONTROLÜNDE OLMALI

Böbrek hastalarının hemen hepsinde yüksek kan basıncı bulunduğunun altını çizen Avcı, “Ramazan ayı boyunca daha uzun etkili tansiyon ilaçlarının kullanımı bir ölçüde yeterli kontrol sağlayabilir. Ancak yine de sık aralıklarla tansiyon ilacı kullanan hastaların konuyu hekimlerine danışmaları gerekir” diyor.

Bağışıklık sistemi bozukluklarına bağlı böbrek hastalıkları olan ve böbrek nakli yapılmış hastalarda da bazı ilaçların saatli olarak alınmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Op.Dr.Akın Avcı, “İlaçların azaltılması veya dozlarının atlanması sonucunda böbrek hastalıkları alevlenebiliyor veya nakledilmiş olan böbrek redde uğrayabiliyor” uyarısında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14