banner346
banner19

Bu Kardeşliğe En Çok Hastalar Sevinecek

Bu Kardeşliğe En Çok Hastalar Sevinecek

Bu Kardeşliğe En Çok Hastalar Sevinecek

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı sağlık tesislerinde “Kardeş Hastane Uygulaması” ile İlçe Hastanelerinin Görüntüleme ve Laboratuvar Hizmetleri Merkez hastanelere bağlandı. Ayrıca artık Birlik geneli laboratuvar tetkikleri de tüm Birliğe bağlı hastanelerde hekimler tarafından görülebiliyor. Uygulama en çok ilçelerde yaşayan hastaları sevindirdi.

“Kardeş Hastane Uygulaması” ile Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı olan ilçe hastaneleri Denizli Devlet ve Servergazi Devlet Hastanesi ile eşleştirilerek ilçe hastanelerinde yapılamayan tetkiklerin hastanın tekrar muayene olmasına gerek kalmadan bu hastanelerde yapılabiliyor. Ayrıca bir hastada yapılan laboratuvar tetkiklerinin artık Birlik geneli her hastanede görülebilmesi uygulaması başlatıldı, böylece hastadan aynı tetkiklerin tekrar istenmesinin önüne geçildi.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk, Birlik olarak vatandaşın daha kaliteli ve hızlı bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri amacıyla ‘Neler Yapabiliriz?’ düşüncesi ile hareket ettiklerini ve bu düşünce ile sağlıkta hizmet kalitesini arttırıcı uygulamalar yaptıklarını söyledi. Hedeflerinin ilçelerde ki hastaların da Merkezde ki hastalar gibi her türlü sağlık hizmetinden yararlanabilmesi olduğunu dile getiren Öztürk: “Genel Sekreterlik olarak ilçe hastanelerimizde yapılamayan fakat ilçe hastanelerimizdeki hekimler tarafından uygun görülen tetkiklerin daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi amacı ile hastanelerimizde “Kardeş Hastane Uygulaması” başlattık. Bu amaçla merkezdeki 2 büyük hastanemiz Denizli Devlet ve Servergazi Devlet Hastaneleri için ilçelerden kardeş hastaneler seçtik, eşleştirmeler yaptık. Yani İlçedeki bir hastanemize başvuran hastalarımızın, hekim görüntüleme tetkikini istedikten sonra (BT, MR) ilgili büyük hastaneden randevusu alınarak hangi gün ve hangi saatte gideceği hastaya söylenmektedir. Hastalar, ilgili merkez hastaneye gittiğinde sadece görüntüleme birimine ulaşıp filmini çektirmekte ve ilçesine geri dönmektedir. Sonuç çıktığında tetkiki ilçede ki ilk isteyen hekim değerlendirmekte, hastanın tedavisi buna göre planlanmaktadır. Aynı şekilde ilçede yapılamayan özellikli laboratuar tetkiklerinde de hastanın kan vb. numuneleri ilçe laboratuarında alınmakta ve merkezdeki kardeş hastaneye ulaştırılmaktadır. Sonucu yine tetkik isteyen hekim tarafından değerlendirilmekte ve hastanın tedavisi planlanmaktadır. Böylelikle ilçelerde yapılamayan fakat birlik bünyesinde mevcut olan görüntüleme ve laboratuar hizmetlerinin birlik içinde yapılması sağlanmış, hastanın tekrar Merkezde bir hastaneye başvurup, tekrar muayene olması gibi zaman kaybı önlenmiş, hasta mağduriyeti engellenmiş, hasta memnuniyeti arttırılmıştır. Ayrıca yapılan bu çalışma ile hasta tetkiki isteyen branş hekiminden sonucunu almakta olup, ilçe hekimlerimize başvuru ve güvenin arttırılması sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

 

BİRLİĞİMİZDE HASTANELER ARASI LABORATUVAR TETKİK TEKRARLARI ÖNLENDİ

Genel Sekreter Uz. Dr. Berna Öztürk, Birliğe bağlı hastanelerde gelişen teknoloji ile doğru orantılı yine hastaların tekrar tekrar kan verip laboratuar tetkiki yaptırmasını önleyecek yeni bir uygulama daha başlattıklarını ifade etti. Öztürk, artık hastaların Birliğe bağlı bir hastanede yaptırdığı laboratuar tetkiklerinin yine Birlik içerisindeki diğer hastanelerde de görülebildiğini belirterek  şöyle konuştu: “Birlik olarak aynı hastada laboratuvar tetkik tekrarlarının önlenmesi, hasta bekleme sürelerinin azaltılması, hasta maliyetinin azaltılarak kamu kaynaklarına pozitif katkı sağlanması, sunulan sağlık hizmetinin hızlı işlemesi, hasta memnuniyetinin arttırılması amacıyla böyle bir uygulamayı hayata geçirdik. Böylece Birlik içinde bir hastanemizde muayene olup laboratuar tetkiki yaptırmış bir hastamız, başka bir hastanemize başvurduğunda hekimlerimiz kullandıkları sistem üzerinden diğer hastanede hastaya hangi tetkiklerin yapıldığını görebilecek ve böylece yapılmayan gerekli gördüğü tetkikleri isteyecek ya da yapılmış olan tetkik üzerinden bir tedavi uygulayabilecektir. Yani ilk etapta bu uygulamamız ile Birliğe bağlı hastaneler arası yapılan tetkikler görülebilmektedir. Sonraki hedefimiz ise; hastaneler arası interval kontrolü yapılabilmesi için uyarı sistemlerinin oluşturulmasıdır. Yani bu ne demek; aynı hastadan Birliğe bağlı hastanelerimizde aynı zaman dilimi içerisinde tekrar aynı tetkikler istendiğinde sistem tarafından izne tabi tutulması ve uyarı çıkması, sadece gerekli olan durumlarda aynı tetkikin tekrarlanmasıdır. Bu çalışmanın da yapılabilmesi için gerekli olan yazılımsal düzenlemeler için HBYS firması ile çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

 

                                                                           

 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER