banner346
banner19

Diyabet sağlıklı yaşama olanak sağlar

Diyabet sağlıklı yaşama olanak sağlar

Diyabet sağlıklı yaşama olanak sağlar

Diyabet dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığı hızla artan önemli bir sağlık problemi. Ancak uzmanlar, diyabet tedavisini sağlıklı yaşamın adımları olarak düşünmenin, uzun yaşam fırsatına dönüştürülebileceğini söylüyor.

PAMUKKALEHABER

Tekden Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Uz.Dr.İbrahim Özdeş “Yapılan birçok araştırmada diyabet hastası kişi yakın takip edildiğinde yaşam süresi 5 yıl daha uzun saptanmıştır. Bunun nedeninin düzenli doktor kontrolü ve sağlıklı beslenme tarzı olduğu düşünülmekte” dedi.

“YAPACAĞINIZ ŞEY DİYABETİ KONTROL ETMEK”
Diyabeti olan ve tedavi olmayan ya da tedaviyi geciktiren hastalarda kalp, böbrek ve göz rahatsızlıklarının da gelişebileceğini belirten Dr.İbrahim Özdeş  “Diyabet, sağlıklı beslenmek ve düzenli doktor kontrolleri ile kontrol altına alınabilir. Diyabet hastalığınız için yapacaklarınız aslında sağlıklı olmak isteyen ve sağlığına önem veren her insanın yapması gereken şeylerdir. Diyabetin sizi zorladığı şeyler sadece diyabetle başa çıkmanıza yaramayacak, bir bütün olarak size sağlığınızı kazandıracak. Böylece yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle başkalarından daha uzun, daha sağlıklı ve daha sorunsuz bir hayatı sürdürmenin elinizde olduğunu göreceksiniz. Yapacağınız şey diyabeti kontrol etmek olacak, hastalığın sizi kontrol etmesine izin vermeyeceksiniz” diye ekledi.

“DİYET YOK, SADECE SAĞLIKLI BESLENME VAR”
Hastalara modern tıp tavsiyelerine uymalarını öneren Dr.İbrahim Özdeş, ilaçların ikinci planda kaldığını önceliğin diyet ve egzersiz olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER