banner317
banner19

ERKEKLER BU HABERE DİKKAT!

Denizli'de özel bir hastanede görevli Üroloji Uzmanı Op. Dr. Uğur Göksu, tüm kanser türlerinde olduğu gibi prostat kanserinde de erken tanının çok önemli olduğunu belirterek, özellikle

ERKEKLER BU HABERE DİKKAT!
banner20
banner243

 

Özel Denizli Tekden Hastanesi'nin ölüm nedenlerinin başını çeken kanserde erken tanının önemi için başlattığı 'Çare erken tanıda' sosyal sorumluluk projesi çalışmaları sürüyor. Proje kapsamında Denizli ve bölgedeki her insana erken teşhis konusunda bilgilendirilirken, son olarak Denizli yerel ve ulusal basın mensuplarına Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen toplantıyla prostat ve prostat kanserinde erkene tanının önemi anlatıldı. Prostatın erkek ürogenital sisteminde bulunan bir salgı bezi olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Uğur Göksu, Türkiye'de yılda 12 bin erkeğe prostat kanseri tanısı konulduğunu söyledi. Erken dönemde belirti vermeyen prostat kanseri için erkeklerin 40 yaşından itibaren prostat kanserinin 'kan testi' olan PSA yaptırıp, prostat muayenesi olması gerektiğini söyledi. 

Prostatın iyi ve kötü huylu olmak üzere iki çeşit olduğunu belirten Göksu, "Yaş arttıkça prostat da büyür. Her 6 erkekten birinde prostat riski vardır. Sık sık idrara çıkma, gece idrara çıkma, kesintili idrara çıkma, ıkınarak idrar yapma, idrarın akış gücünde azalma ve idrar sonrası mesanenin tam boşalmamasının prostat belirtisidir. Ailesinde prostat kanseri olanlarda bu risk iki kat fazladır. Prostat, akciğerden sonra görülen ikinci kanser türüdür. Erken tanıda tedavilerden yüz güldüren sonuçlar alınıyor. Erken dönem yapılan cerrahilerde tam iyileşme oranı 10 yılda yüzde 97'ye kadar çıkabiliyor. Erken teşhis sayesinde hayatlar kurtuluyor" dedi. 

 

DHA

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14