banner19

Kar Yemek Bakın Neden Zararlı

Kar Yemek Bakın Neden Zararlı

Kar Yemek Bakın Neden Zararlı
banner20
banner243

Kar yemek enteresan bir deneyim. Herkes çocukken en az bir kez kar yemiştir. Abartıp yaptığı her kartopu ve kardan adamdan bir ısırık alanların sayısı da az değildir. Yurdun büyük bir kısmında etkili olan kar yağışı devam ederken ve ilimize de yağması beklenirken Özel Denizli Tekden Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr.Erkan Aydoğdu’dan da kar yeme konusunda önemli bir açıklama geldi.

“KARI PEKMEZLE KARIŞTIRIP YEDİĞİMİZ GÜNLER GERİDE KALMALI”

Dahiliye Uzmanı Dr.Erkan Aydoğdu, Anadolu'da yaşayanların, karı pekmez veya balla karıştırıp yemek için kış mevsimini iple çektiği günlerin geride kalması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin büyük bir kesimi kar altında bulunurken kar yeme alışkanlığımızın olduğunu söyleyen Dr. Aydoğdu, kar yemenin başta zehirlenme, gribal enfeksiyonlar,mide ve bağırsak enfeksiyonları ve soğuk algınlığı olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığını belirtiyor.

“SOĞUK MİKROPLARI ÖLDÜRMEZ”

 Kar yemenin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Uz.Dr.Erkan Aydoğdu “Özellikle yerleşim birimleri içerisine düşen kar kesinlikle ama kesinlikle yenmemesi gerekir. Çünkü kar yağarken havadaki tüm partikül, duman ve ne kadar kirlilik unsuru varsa onlara yapışarak yere iniyor. Ayrıca şehirdeki araçların egzoz gazları da kara bulaşıyor. Bu gazlarda ağır metal içeriyor. Bu da zehirlenmelere, mide bağırsak enfeksiyonlarına sebep oluyor. İnsanı çok ciddi şekilde hasta edebiliyor" uyarısında bulunuyor.

Şehirlerdeki başka bir tehlikenin de kedi, köpek gibi hayvanların dışkılarının kara bulaşabileceğini, bununda iç organları tahrip eden kist hastalığına sebep olabileceğinin altını çizen Dr.Aydoğdu "Yerleşim birimlerine düşen kar kesinlikle yenmemeli. Bazı bölgelerde kara pekmez katılıp yeniliyor. Bu da çok sağlıksız. En doğrusu ister yerleşim bölgelerinde olsun, ister kırsal bölgelerde olsun kar yememek gerekiyor. Eğer su sıkıntısı varsa kar iyice kaynatılarak elde edilen su kullanılabilir" bilgisini veriyor. 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14