banner346
banner19

Korona virüs sonrası yaşanan ağrı sendromlarında doktora başvurmalı

Denizli Devlet Hastanesi Algoloji Uzmanı Dr. Muhammet Murat Çubukcu, Covid Sonrası Sendrom ağrıları denilen hastalık geçirdikten sonra haftalarca sürebilen ağrılar ortaya çıkabildiğini belirterek kişilerin bu ağrıları ihmal etmemesini istedi.

Korona virüs sonrası yaşanan ağrı sendromlarında doktora başvurmalı
banner20

Denizli Haber - Algoloji Uzmanı Dr. Muhammet Murat Çubukcu, Algolojinin ağrı bilimi olduğunu belirterek hakkında şu bilgileri verdi: “Ağrı aslında vücudun savunma mekanizmasıdır. Herhangi bir nedenle gelişmiş doku hasarı sonucu ortaya çıkar ve hasarın onarımıyla kaybolur. Ancak ağrı uzadıkça kronikleşir ve başlı başına tedavi edilmesi gereken bir hastalık tablosu haline gelir. İşte Algoloji esas olarak bu kronik ağrı olguları ile ilgilenmektedir” dedi.

Kronik ağrıya en çok bel, boyun, omuz, diz ağrıları gibi kas iskelet sistemi kaynaklı ağrıların neden olduğunu ifade eden Dr. Muhammet Murat Çubukcu, Covid-19 sonrası da bazen haftalarca sürebilen ağrılar görülebildiğini söyledi. Çubukcu: “Migren, gerilim tipi başağrısı gibi durumlar da sık görülen kronik ağrı tablolarıdır. Ayrıca kanser, inme, omurilik yaralanmaları, zona, damar tıkanıklığı, diyabet, sinir hasarı gibi çok farklı ve çeşitli hastalıklar uzamış kronik ağrıya neden olabilirler. Şimdi bunlara bir de Covid-19 eklenmek üzere. Covid-19 geçirip akut dönemi atlatan ve PCR testi negatifleşen bazı hastalarda bir takım belirtilerin haftalarca hatta aylarca devam ettiğini biliyoruz. Bu tablo şimdilik “Covid Sonrası Sendrom” olarak adlandırılmıştır. Covid sonrası sendromlu hastalarda yorgunluk, nefes darlığı ve konsantrasyon güçlüğü gibi belirtilerin yanı sıra, baş ağrısı, göğüs ağrısı, sırt ağrısı, eklem ve kas ağrısı gibi ağrılı durumlar da ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

COVİD SONRASI SENDROM AĞRILARI NEDENLERİ

Gün geçtikçe Covid-19 hakkında bilinenler artsa da Covid sonrası sendromda görülen ağrıların mekanizmasının hala net olmadığını söyleyen Çubukcu, hastalığın akut döneminde şiddetli ağrı olması, yine akut dönemde uzun süre hareketsizlik, ciddi inflamasyon, kas ve sinir dokusunun tutulumu, damar tıkanıklıkları, hastanın var olan diğer kronik hastalıkları, genetik özellikleri, anksiyete ve depresyon varlığı gibi pek çok faktörün bu ağrıların meydana gelmesinde etkili olduğuna dair araştırmalar olduğunu vurguladı.

Bu şekilde ağrıları olanları Algoloj Polikliniğinde değerlendirdiklerini belirten Uz. Dr. Muhammet Murat Çubukcu; “Ne yazık ki Covid sonrası geçmeyen ağrılar çoğu kez ihmal ediliyor. Biz ağrı hekimleri olarak kronik ağrıları değerlendirirken artık Covid-19’u da sorguluyoruz. Hastalarımız Covid-19 enfeksiyonu geçirdi mi? Ne zaman geçirdi? Hangi belirti ve bulgular vardı? Covid-19’dan önce var olan ağrı, enfeksiyon sonrasında bir değişikliğe uğradı mı? Bu soruların cevapları ağrının daha sağlıklı değerlendirilmesi ve daha iyi tedavi edilmesinde bize yardımcı oluyor” diye konuştu ve ağrıların ihmal edilmemesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 16:54

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şafak Çetin
Şafak Çetin - 4 hafta Önce

Kovit olduktan sonra rlkalbimde ritim bozukluğu hissi oldu..birden çok hızlı atıyordu..Tabiki pisikolojik olarakta bu durum yipraticiydi panik atak durumu gerçekleşti..Şu an hafif dozda ilaç verildi.ve gayet iyiyim..eski spor performansinin bir tık altındayım..Yuruyyus yaparken panik oluyorum ve derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum.Nezaman geçer bilmiyorum.

SIRADAKİ HABER