banner346
banner19

Ramazan'da 2 yerine 3 öğün yiyin

Denizli haber/pamukkalehaber.com/Ramazan'da 2 yerine 3 öğün yiyin

Ramazan'da 2 yerine 3 öğün yiyin
banner20
banner243

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Denizli Devlet Hastanesi Diyetisyeni Erol Aktay Ramazan ayında beslenme konusunda yapılması gerekenleri anlattı. Aktay, mutlaka sahurda kalkılıp kahvaltı yapılmasının ve iftarla sahur arasında üç öğün yenmesinin daha sağlıklı olacağını söyledi.

 

Ramazan ayında sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli olduğunu dile getiren Diyetisyen Erol Aktay iftardan sahura kadar nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi. Aktay, ramazan ayında en çok yapılan hataların başında sahura kalkmamanın geldiğini, bunun da aç kalma süresini çok uzattığı için riskli olduğunu ve sahur vakti mutlaka kalkılıp kahvaltı ağırlıklı öğünlerin tüketilmesinin daha sağlıklı olacağını kaydederek şöyle konuştu: “On bir ayın sultanı Ramazan ayında bedenen ve ruhen arınma süreci içerisine girilmektedir. Besinlerin kıymetinin çok daha iyi algılandığı bu süreç içerisinde oruç tutan bireyler, mide ve bağırsak sistemini biraz olsun dinlendirirken diğer zamanlarda olduğu gibi sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. İftarla sahur arasında mutlaka düzenli üç öğün yapmalıdır. Sahurda özellikle protein içeren yumurta ve peynir gibi bir yiyecek mutlaka sofralarında bulunmalıdır. Ayrıca iftardan sonra bütün yemekleri bir arada tüketmemelidirler. Önce varsa çorba ile oruçlarını açmalıdırlar. Daha sonra diğer ana yemeğe başlamaları, beslenme açısından daha faydalı olacaktır. Etli veya etsiz sebze yemekleri, pilav, makarna, esmer ekmek gibi tahıllar, kurubaklagil yemekleri, yoğurt, ayran, cacık, salata, meyve gibi lif oranı yüksek alternatiflerden oluşan bir iftar yemeğinin sindirimi de daha kolay olacaktır. Besinler çok iyi çiğnenmeli, yavaş yenilmelidir. Daha hafif ve sağlıklı olması için yiyecekler kızartma ve kavurma yerine; haşlama, ızgara, buğulama veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıdır. Ayrıca ramazan ayında kilo alımını engellemek için, sofralarımızda bol bulunan şerbetli tatlıları biraz azaltmamız önemli. Bunun yerine sütlü tatlıları tercih etmeliyiz. Özellikle sütlaç gibi aynı zamanda protein de içeriyor olacağı için bu tip tatlıları tercih etmemiz daha doğru bir seçim olur. Bu sayede orucumuzu tutarken fazla kiloda almamış oluruz. Ayrıca zayıflama diyeti yapanlar için de ramazan ayı boyunca diyet yapmak uygun olmaz. O yüzden daha ziyade orucumuzu tutup sağlıklı beslenmeye konsantre olup, zayıflama diyetine ramazan çıktıktan sonra devam etmemiz daha doğru olacaktır” dedi.

 

Kilo almamak için iftardan sonra en az yarım saat hareket edilmeli

Ramazan ayında fiziksel aktivitelerin azaldığını belirten Aktay ramazanda kilo almadan ve sağlıklı bir ramazan ayının geçirilmesi için mutlaka hareket edilmesi gerektiğini ifade etti. Aktay: “Ramazanda üzerinde durulması gereken önemli hususlardın biri de fiziksel aktivitenin bu süreç içerisinde azalmasıdır. Özellikle çalışmayan bireyler, günlük enerji harcamalarını azaltmak ve zamanın bir an evvel geçmesi adına geç saatlere kadar uyumaktadır. Her türlü aktiviteden kaçınmak, oruç tutarken fazla acıkmadan rahat bir gün geçirmeyi sağlar. Buna karşılık metabolizma daha da yavaşlar. Eğer ki kilo almadan bu riskli dönem aşılmak isteniyorsa, günlük aktivite mutlaka artırılmalıdır. İftar sonrası yarım saatlik kalbi yormayacak tarzdaki (yürüyüş, bisiklete binme, yüzme gibi) bir aktivite bile sayısız fayda sağlayacaktır” diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14