banner346
banner19

Sadece Ciğerlerimize Zarar Vermiyor

Sadece Ciğerlerimize Zarar Vermiyor

Sadece Ciğerlerimize Zarar Vermiyor

Denizli Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Cihan sigara kullanımının mesane ve böbrek kanserine bağlı ölüm riskini arttırdığını söyledi.

Op. Dr. Ahmet Cihan yaptığı açıklamada sigaranın insanlarda en sık görülen kanser sebebi olduğunu, Dünya sağlık örgütü verilerine göre dünyada 1 milyar insanın sigara kullandığı, her yıl 6 milyon insanın sigara içmenin veya pasif içiciliğin sebep olduğu hastalıklar ile hayatını kaybettiğini söyledi. Cihan: “İnsanlarda sigara sıklıkla kalp damar sistemi ve akciğer hastalıkları veya kanser gelişimi yolu ile ölüme sebep olur.  Sigara içeriğindeki  “Nitrozamin, Bifenil ve Arilamin” isimli maddeler sebebi ile üriner sistem için toksin ve kanserojen etkiler gösterir. Sigara içiminin mesane kanseri oluşumu ile direkt ve güçlü bir ilişkisi olduğu, böbrek kanseri gelişimi ile de yine ilişkili olduğu bilinmektedir. Sigara içen ve içmeye devam eden kişilerde içmeyenlere göre mesane kanserine yakalanma riski 3,4 kat, Mesane Kanserinden ölüm riski 1,5 kat oranında artmaktadır. Sigara içmeyi bırakma durumunda ise bu risk oranları düşmektedir. Bu riskler aynı şekilde daha zayıf oranlarda da olsa böbrek kanserleri içinde geçerli olduğu gözlenmiştir” dedi.

Sigara kullanımının mesane kanserinin oluşması için en büyük tehlike olduğunun altını çizen Op. Dr. Ahmet Cihan; “İdrarda kan görülmesi mesane kanserinin en yaygın belirtisidir. Mesane kanseri genelde ağrısız ve sinsi bir kanser türüdür. Eğer idrarda kan ya da idrar kahverengiye dönmüşse mesane kanseri olma riski yüksektir.  Tütün kansere neden olan kimyasalları barındırdığından dolayı mesane kanserini tetikler. Uzun yıllar sigara kullanan kişilerde kansorejen maddeler kan dolaşımına geçer ve idrara böbrekler tarafından süzülür. İdrar için depo görevi üstlenen mesane art arda bu zararlı kimyasallara maruz kalır ve bu durum mesane kanserine yol açabilir” dedi.

Mesane kanseri olan hastaların mutlak suretle sigarayı bırakması gerektiğini söyleyen Üroloji Uz. Op. Dr. Ahmet Cihan sigarayı bırakmanın mesane ve böbrek kanserine bağlı ölüm risklerini azaltacağını belirtti. Cihan: “Mesane kanseri tanısı konulan ve tedavi edilen hastalarda dahi sigara içiciliğinin bırakılması kanserin tekrarlamaması açısından oldukça önemlidir. Sadece sigara içmek değil sigara içilen bir ortamda sigara dumanını solumak dahi sakıncalıdır bu nedenle sigara içilen ortamlarda bulunmaktan kaçınmalıyız” dedi.

 

 

 

 

         

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER