Çarşamba, 16 Ocak 2019
.
.
SAĞLIK

Şehrin Göbeğinde Tehlike Saçtılar

DENİZLİ PAMUKKALE HABER

Şehrin Göbeğinde Tehlike Saçtılar

Duyarsız kişiler tarafında Denizli Fatih Mahallesi’nde sabah saatlerine ilginç bir manzara ortaya çıktı. Bu sefer sokağa atılan tıbbı atıklardı. Çocuklarında oyun alanı olarak kullandığı alanda her türlü virüs ve tehlikeyi barındıran atıklar duyarlı bir vatandaş tarafından toplandı.

İddiaya göre, Denizli Pamukkale İlçesi, Fatih Mahallesi’nde tarım arazisine tıbbi atıklar atıldı. Bir vatandaş tıbbi atıkları topladı. Bu atıkların bir hastaneye mi, yoksa evde bakım hizmeti sunulan bir hastaya mı ait olduğu bilinmezken, vatandaşlar duruma sert tepki gösterdi.

BU ATIKLAR HİÇ BİR HASTANEYE AİT OLAMAZ

İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk bu attıkların hastaneye ait olamayacağını belirterek, “hastanelerdeki tıbbi atıklar toplandıktan sonra şehir merkezine uzak uygun yerde imha ediliyor. Bu atıklar hiçbir hastaneye ait olamaz” dedi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI KONUYA EL ATTI

Pamukkalehaber.com Denizli İl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile iletişime geçerek durumu bildirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tıbbi atıkların çevreye atılmasının suç olduğunu belirterek “ o bölgedeki tüm kamera kayıtları incelenecek ve bunu yapan kişi veya kişiler en ağır şekilde cezalandırılacak” denildi.

TIBBİ ATIK NEDİR? ZARARLARI NELERDİR?

İğneler, doktor ve hemşire eldivenleri, ameliyat giysileri, bistüriler, lam ve lamel gibi laboratuvar ortamına ait katı atıklar, karantina atıkları gibi kullanılmış tıbbi malzemelerin her birisine tıbbi atık çeşitleri denilir. Bu atıkların insan sağlığı başta gelmek üzere çevreye de zarar verdiklerinden dolayı ayrıştırılarak ortadan kaldırılmaları için farklı çöp torbaları kullanılmaktadır.

Tıbbi atıklar kan ve kan örneklerinin de yer aldığı sıvı atıkları da içermiş olduklarından ötürü kan yoluyla insanların birbirine bulaşan Hepatit B ve C ile AIDS virüsü gibi ölümcül hastalıklara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra insana ait dışkılar ve doku örneklerinin de yer alması nedeniyle birçok bulaşıcı hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olabilirler.

adscode adscode
En Çok İzlenen Videolar
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft

0.5139 sn / 3.48MB - 185