banner346
banner19

ŞEKER HASTALIĞINA ÇÖZÜM OLAN AMELİYAT İLK KEZ PAÜ'DE GERÇEKLEŞTİ!

denizli haber / pamukkale haber / ŞEKER HASTALIĞINA ÇÖZÜM OLAN AMELİYAT İLK KEZ PAÜ’DE GERÇEKLEŞTİ!

ŞEKER HASTALIĞINA ÇÖZÜM OLAN AMELİYAT İLK KEZ PAÜ'DE GERÇEKLEŞTİ!
banner20
banner243

ŞEKER HASTALIĞINA ÇÖZÜM OLAN AMELİYAT İLK KEZ PAÜ’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

 

Denizli’de ilk kez Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Yrd. Doç. Dr. Onur Birsen ve Prof. Dr. Burhan Kabay tarafından “Laparoskopik  Transit Bipartisyon” ameliyatı gerçekleştirildi.  Bu ameliyat Türkiye’de sayılı, Ege Bölgesinde ise ilk kez yapıldı.

Dünya’da ilk kez Sergio Santaro tarafindan tıp literatürüne kazandırılan bu ameliyat son yıllarda en çok yapılan metabolik cerrahi ameliyatlarının başında gelmekte olduğu belirtildi.

Bu ameliyatın en önemli avantajı yiyeceklerin yaklaşık 1/3’ü doğal yol olan on iki parmak bağırsağından, 2/3’ü ise yeni yapılan bağlantı sayesinde ince bağırsakların son kısmından geçerken salgılanan enzim ve hormonlar sayesinde hastada şeker seviyelerinin kontrolü sağlanabildiği ifade edildi. Tüm sindirim sisteminden yiyecek geçişi ve emilimi devam ettiği ve bu sayede ameliyatın yan etkilerinin en aza indirilmiş olduğu söylendi.

Hastanın 15 senedir insulin tedavisi gördüğü buna rağmen şekeri kontrol altında tutulamadığı ifade edilen bayan hasta bu ameliyatla sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2016, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER