banner346
banner19

Yanlış seçim sağlığınızı bozuyor

denizli haber, pamukkalehaber.com, Yanlış seçim sağlığınızı bozuyor

Yanlış seçim sağlığınızı bozuyor
banner20
banner243

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Yaşar Selçuk, ‘yanlış ayakkabı seçiminin neden olduğu rahatsızlıklar ve dikkat edilmesi gerekenler’ hakkında bilgi verdi.

Ayağa uygun olmayan genellikle dar, sivri burunlu ve topuklu ayakkabıların,  sıklıkla başparmakta olmak üzere ayaklarda kalıcı kemik çıkıntılarına, ciddi nasırlar ve tırnak sorunlarına neden olduğunu belirten Ortopedi Uzmanı Dr. Yaşar Selçuk, şöyle konuştu: “Yanlış ayakkabı tercihlerinde en sık rastlanan sorunlardan bir tanesi nasırlardır. Ayağınızın ayakkabı içerisinde sürekli sürtünmesi durumunda derinin sertleşmesi ve kalınlaşması nasır problemlerinin ortaya çıkmasına ortam hazırlar. Yanlış ayakkabı seçimi parmaklarda şekil bozukluğu oluşmasına ve tırnak batması gibi sorunları da beraberinde getirir. Ayaklarda görülen şekil bozukluklarının tek nedeni ayakkabılar değildir. Kişinin kemik ve kas yapısındaki sorunlar, genetik faktörler gibi sebepler de vardır. Ancak uzun süreli olarak giyilen dar, sivri burunlu ve topuklu ayakkabılar ayak şeklini bozar. Ayağın ön kısmına binen yükün artması sonucu, başparmakta kalıcı şekilsel sorunlara ve ayağın genişlemesine neden olabilir. Genişleme ve kemiksel çıkıntı daha da ilerleyerek ağrılı yürüme ve günlük aktivitede zorlanma boyutuna da ulaşabilir. Özellikle 25-40 yaş arası kadınlarda ayak başparmağının dışa yani ikinci parmağa doğru yönlenmesi, ayağın iç kısmında ağrılı bir kemik çıkıntısının oluşması, ayağın genişleyip yayılması ve ayak tabanında ağrılı nasırlar gelişmesi şeklindeki bu hastalık, “halluks valgus” olarak adlandırılmaktadır. Yanlış ayakkabı seçimleri aynı zamanda denge sorunları da oluşturacağından burkulmalara da sebep olabilmektedir” dedi.

 

AZ TOPUKLU VE GENİŞ YÜZLÜ AYAKKABILAR TERCİH EDİLMELİ!

Ortopedi Uzmanı Dr. Yaşar Selçuk, ayakkabı seçimi yaparken kişinin öncelikle ayağını tanımasının önemli olduğunu dile getirerek hangi tür ayakkabı ayak sağlığı için uygunsa, onun tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Selçuk: “Ayakkabı, kişinin ayak yapısına ve fonksiyonuna uygun rahat olmalıdır. Kullanılan ayakkabı, doğal malzemeden yapılmalı, aşırı terlemeyi engelleyen bir yapıda olmalı ve ayağın hava almasını sağlamalıdır. İdeal bir ayakkabının topuk yüksekliği 2.5 santimetre olmalıdır. Hafif topuklu olan bu ayakkabılar dizin arkasından geçen adalelerin gerginliğini azaltır, adaleler gevşer ve ağrılar daha az olur. Çünkü düz ayakkabılar kıkırdak sorunlarını daha da artırır. Bilhassa babet tarzı ayakkabılar ve ince tabanlı terlikler, ayağı taşıyabilme gücüne sahip olmadığı için kıkırdak sorunlarını tetikler. ’Halluks valgus’ sorunu olan kişiler, rahatsızlığın ilerlemesini önlemek için geniş yüzlü, parmaklara baskı yapmayan ve fazla topuklu olmayan ayakkabıları tercih etmelidir. Bu tür basit ancak etkili yöntemler eğriliğin artmasını geciktirir. Kişilerin, ayakkabı seçerken sürekli ayakta ve koşturma içerisinde tempolu bir iş hayatları varsa daha titiz olmalarında yarar vardır. Bu gibi durumlarda sivri topuklu ayakkabılar yerine dolgu topuk tercih edilebilir ya da daha spor bir ayakkabı tercih edilebilir. Genelde görüntüsüne hayran kalınan bir ayakkabının ayağa uygun olup olmadığını öğrenmek açısından ilk başta denemek önemlidir. Ayakkabıları akşama doğru almak da ise fayda vardır; çünkü o gün akşama kadar olan zaman içinde ayaklar yükten ve yorgunluktan dolayı şişmiş ve genişlemiş olacaktır. İşte bu saatlerde seçilen ayakkabı ayağa en uygun olan ayakkabıdır. Ayrıca yaş ilerledikçe ayak numarasındaki değişimler unutulmamalı, ayakkabı numarası sık sık ölçülerek uygun ayakkabılar giyilmelidir. Ayak sorunlarının sürmesi, artması ve yaşam kalitesinin düşmesi durumlarında ise mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurulmalıdır” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2016, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER