banner346
banner19

Yoğun Bakıma Taze Kan

Yoğun Bakıma Taze Kan

Yoğun Bakıma Taze Kan
banner20

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Denizli Devlet Hastanesi’ne atanan Erişkin Yoğun Bakım Uz. Dr. Burcu Başarık Aydoğan ve Çocuk Yoğun Bakım Uz. Dr. Fulya Kamit Can göreve başladı.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım ve Erişkin Yoğun Bakım Ünitelerine taze kan geldi.  Denizli’de ilk kez bir kamu hastanesinde Erişkin ve Çocuk Yoğun Bakım uzmanları göreve başlarken, uzmanlarla birlikte yoğum bakımların kalitesinin arttırılması amaçlanıyor.

Denizli Devlet Hastanesi Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi’nde göreve başlayan  Uz. Dr. Burcu Başarık Aydoğan erişkin yoğun bakım uzmanının görevlerini ve yapacağı çalışmalardan bahsetti.  Aydoğan yoğun bakımın bir ya da birden fazla organ yetersizliğinin olması durumunda organ fonksiyonlarının desteklenmesi ve bu süreç içerisinde hastanın hayatta kalmasının sağlanmasına yönelik faaliyetleri kapsayan, ileri teknolojili tıbbi cihazların kullanıldığı ve özel eğitimli sağlık personelinin çalıştığı bir ünite olduğunu söyledi.

Aydoğan; “Yoğun Bakım Ünitelerinde çoklu organ yetmezliği, kronik akciğer hastalıklarına bağlı (KOAH gibi) solunum yetmezliği, kalp krizi komplikasyonları, kalpte ritim problemleri, ani kalp ve solunum durması, sindirim sistemi kanamaları ve tıkanmaları, ağır karaciğer ve böbrek yetmezliği, bazı beyin-sinir hastalıkları, koma, ağır ilaç-madde zehirlenmeleri, ağır metabolik bozukluklar ve asit-baz dengesizlikleri, travma hastaları ve ameliyat sonrası kritik hasta takibi yapılmaktadır. Kritik hasta demek solunum, dolaşım, boşaltım, sindirim sistemi gibi her hangi bir sistemde hastayı tehdit edecek bir kötüleşme olması durumunda, yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavisi gereken hasta demektir. Yoğun bakım sorumlu hekiminin bu hastalık grubunun tanı, tedavi ve takibinde gerekli eğitimi almış olması, başta ventilatör olmak üzere tüm ekipmanların teknik yönlerine ait bilgi ve birikimi bulunmalıdır. Araştırıcı yönü olmalı ve ekibinin araştırmacı potansiyelini sürekli canlı tutmalıdır. İyi bir yoğun bakım hizmeti ancak ekip çalışmasıyla sağlanabilir. Ekipte doktor, hemşire, enfeksiyon kontrol komitesi, nütrisyon ekibi, diyetisyen, fizyoterapist ve hasta bakıcılar yer almalıdır. Ekip üyeleri hasta yakınlarının ne hissettiğini anlayabilmeli ve onların güvenini kazanmalıdır. Bizim de yoğun ekibi olarak esas amacımız; hastalarımızın sağlığına kavuşması, eski hayatlarına geri dönebilmeleri ve bu zorlu süreçte hasta yakınlarına destek olmaktır” dedi.

Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine atanan Uz. Dr. Fulya Kamit Can da Çocuk Yoğun Bakım uzmanlığının sabır, fedakarlık ve sürekli eğitim gerektiren ve ancak deneyimli çocuk yoğun bakım hemşire ve personeliyle birlikte gerçekleştirilebilen bir ekip işi olduğunu belirterek; “Kritik hastaların uygun teknolojik aletlerin ancak ehil ellerde ve fedakar bir ekiple kullanılmasıyla kurtarılabilmekte ve önceden mucize olarak görülen başarılı sonuçlar alınmaktadır” dedi ve şöyle devam etti: “Çocuk yoğun bakım üniteleri 1 ay-18 yaş arası hayatı tehdit edici durumdaki çocukları tedavi edildiği yerlerdir. Ülkemizde 1990’lardan itibaren kurulmaya başlanan çocuk yoğun bakım üniteleri giderek artan bilgi ve deneyimle daha öncesinde kaybettiğimiz çocuk hastaların yaşatılmasını ve taburcu olmalarını sağlamaktadır. Son 4 yıldır da çocuk uzmanlığının üzerine yapılan çocuk yoğun bakım yandal eğitimiyle bu branşta ehil çocuk yoğun bakım uzmanları yetişmektedir” dedi.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk de yoğun bakımların solunum, dolaşım, boşaltım ve sindirim gibi her hangi bir sistemde hastayı tehdit edecek bir gelişmenin olması durumunda tedavinin yapıldığı yerler olduğunu ve yoğun bakımlarda gerekli teknik donanımı bilen, kullanan ve onların yardımı ile hastaları tedavi edebilecek bilgi ve deneyime sahip ekiplerin bulunması gerektiğini söyledi. Öztürk: “Birliğimize bağlı Denizli Devlet Hastanesi’nde 10 yataklı 1. Seviye Koroner Yoğun Bakım, 22 yataklı 2. Seviye Genel Yoğun Bakım,  41 Yataklı 3. Seviye Yoğun Bakım (5 yataklı KVC, 15 yataklı Cerrahi Yoğun Bakım, 12 yataklı Dahiliye Yoğun Bakım, 9 yataklı Nöroloji Yoğun Bakım) olmak üzere toplam 73 Erişkin Yoğun Bakım yatağımız bulunmaktadır. Yine 6 yataklı Çocuk Yoğun Bakım Ünitemiz mevcuttur. Erişkin ve Çocuk Yoğun Bakım Uzmanlarımızın göreve başlaması ve deneyimli Yoğun Bakım çalışanlarımızla birlikte yoğun bakım hastalarımıza daha iyi hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14