Zorunlu trafik sigortasında yeni bir döneme giriliyor. Basamak sayıları artırılacak, kişiye özel poliçeler olacak.

Denizli Haber - Türkiye Sigorta Birliği ve diğer paydaşlarla belirlenen zorunlu trafik sigortasına ilişkin yeni yol haritası açıklandı.

Yeni düzenlemeyle hedef, trafik kazalarını asgari düzeye indirmek.

Bu doğrultuda 'kişi temelli' poliçe hayata geçirilecek. Doğrudan tazmin de bu yeni yol haritasında yer alıyor.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, ''Bir defa üç tane temel amacımız var; Maliyetlerin kontrolü, ikinci konu sürücü davranışlarının kontrolü, üçüncüsü de tarifelerin yönetimi'' dedi.

Marketler zam istedi! Üç kat artabilir... Marketler zam istedi! Üç kat artabilir...

RİSKLİ SÜRÜCÜLER BELİRLENECEK

Zorunlu trafik sigortasında basamak sayıları artırılacak. Çok riskli sürücüler sıfır basamağında yer alacak ve yüzde 200 zamlı poliçe bedeli ödeyecek.

5 yıl kaza yapmayan sürücüler ise sekizinci basamakta yer alacak. ''Çok iyi'' olarak değerlendirilen bu sürücüler primlerini yüzde 50 indirimli ödeyecek. Uygulama yılbaşında hayata geçirilecek.

Trafik sigortası sicil belgesiyse ticari segmentteki araçlara uygulanacak. 2025'ten itibaren ticari araç sürücülerinin istenildiğinde bu belgeyi kullanmaları gerekecek.

Uygulamayla ağır kusurlu olarak kaza yapan sürücülerin rehabilite edilmesi ve filoların maliyetinin azaltılması amaçlanıyor.