banner19

PARTİLER BU SEÇİMDE NE KADAR ALACAK?

2015 yılında gerçekleşecek olan genel seçimler için devlet hazinesinden siyasi partilere aktarılacak olan para belli oldu.

PARTİLER BU SEÇİMDE NE KADAR ALACAK?
banner20
banner178

 

Devlet yardımı alacak olan siyasi partiler 2015 yılının aynı zamanda genel seçim yılı olması nedeniyle 3 katı tutarında Hazine yardımı alacak. Peki hangi siyasi partiye neye göre yardım alacak ve paralar hesaplara ne zaman yatacak?

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan partilerin paralarının 2015 yılı Ocak ayının ilk 10 günü içinde hesaplara yatması bekleniyor. Yapılan yardım miktarlarına bakıldığında en büyük payı AK Parti alacak. AK Parti'nin ardından sırasıyla CHP ve MHP geliyor.

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve genel barajı aşmış bulunan siyasi partilere her yıl Hazineden ödenmek üzere o yılki genel bütçe gelirleri "(B) Cetveli" toplamının 5 binde 2'si oranında mali yardım sağlanıyor.

Bu şekilde hesaplanan ödenek tutarı, devlet yardımı yapılacak siyasi partilere, genel seçim sonrasında Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı şekilde bölüştürülüyor. Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların yüzde 7'sinden fazlasını alan siyasi partilere de devlet yardımı yapılıyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015 seçimleri kapsamında siyasi partilere verilecek ödeneğin ne kadar olduğunu kamuoyuna duyurdu. Şimşek, "2015 yılı için siyasi partilere toplamda 531 milyon ödenek konmuştur" açıklamasını yaptı.

AK PARTİ: AK Parti, yapılacak olan Hazine yardımının 297 milyon TL'sini alacak.

CHP: CHP'nin alacağı yardım tutarı ise 155 milyon TL'yi bulacak.

MHP: MHP ise 78 milyon TL Hazine yardımı alacak.

Türkiye'de toplam seçmen sayısı 52 milyon 806 bin 322, Buna göre her oy başına verilecek yardım tutarı 10.05 lira olacak.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 13:21
banner10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner11