banner346
banner19

Televizyon da bizi izliyor mu ?

denizli haber / pamukkale haber / Televizyon da bizi izliyor mu ?

Televizyon da bizi izliyor mu ?
banner20
banner243

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte her alanda hayatımıza akıllı teknolojik aletler giriyor. Vizyontele filminde ünlü sanatçı Cem Yılmaz’ın “ Zeki Müren’de bizi görecek mi?” sözü gerçek mi oluyor sorusunu akla getiriyor.

Televizyonlarında artık akıllı hale gelmesi insanlarda siber güvenliği daha fazla düşündürmeye başladı.

Akıllı cihazların, akıllıca kullanılmadığı takdirde hayatı kabusa çevirebileceğini belirten uzmanlar, vatandaşları uyardı. Siber korsanların internete bağlı telefon ve televizyonların kamera ve mikrofonunu ele geçirip izleyebileceğini ifade eden Koltuksuz, "Üstelik bunlar olurken ruhunuz bile duymaz. Yine, televizyonların belleklerine girerek bazı uygulamalarda kullanılan kredi kartı, sosyal medya ve e-posta gibi kişisel verilerin çalınması da mümkün" dedi.
Tıpkı akıllı cep telefonları gibi akıllı televizyonların da potansiyel siber saldırıların hedefi olabileceğini vurgulayan uzmanlar ‘Artık insanlar internete televizyonlarından bağlanıyor. Bilgisayar ya da cep telefonundan yapacakları işlemleri televizyondan da yapabiliyor. Ayrıca televizyonlardaki dahili ya da harici kamera ile uzaktaki yakınları ile görüşme imkanı buluyorlar. Şunu hiç unutmayın ki o kamera ve ses alıcıları uzaktan kontrol edilebilir. Siz televizyon izlerken, televizyonunuz da sizi izliyor ve dinliyor olabilir. Televizyon başındaki istemediğiniz görüntülerinizi ertesi gün video paylaşım sitelerinde izleyebilirsiniz. Çok basit önlemlerle buna çözüm bulabilirsiniz.’

NASIL ÖNLEM ALINABİLİR?

Uzmanlar,Televizyon ses özelliğini devre dışı bırakıp kamerasını da kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Basit bir yara bandıyla bile kamerayı kapatırsanız, yaralanmamış olursunuz. Örneğin, çok kullanılan harici belleklerin güvenliğine özel önem verin. Bilmediğiniz ya da güvenmediğiniz uygulamaları televizyonunuza ya da telefonunuza indirmeyin. Bir uygulamayı indirirken nelere izin verdiğinizi mutlaka kontrol edin. Aksi takdirde, kendi rızanızla ses kaydı veya görüntü kaydına izin vermiş olabilirsiniz. Özellikle, resmi uygulama marketi dışında bir kaynaktan uygulama indirmeyin. Ayrıca, siber korsanlar, akıllı televizyonlardaki tarayıcının neden olduğu açıklıklardan faydalanarak sunucuyla akıllı televizyon arasına girilebilir. Bu sayede, kredi kartı, sosyal medya ve e-posta bilgileri gibi kişisel verileri ele geçirebilir.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER