Denizli Haber -  Türk Spor tarihinin en büyük alt yapı projesi olarak görülen Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programında çalışmalar devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokolle hayata geçirilen proje kapsamında bugüne kadar yurt çapında yüz binlerce öğrenci yetenek taramalarından geçti.

DENİZLİ’DE 28.518 ÖĞRENCİ TARAMADAN GEÇTİ

2017-2018 Eğitim Öğretim Döneminde başlayan Sportif Yetenek Taraması çalışmalarında tüm yurtta ilkokul 3. Sınıf öğrencileri taramalardan geçti. Denizli’de il geneli ve tüm ilçelerde uzman antrenörler eşliğinde gerçekleşen taramalarda ise bugüne kadar 28.518 öğrencinin boy-kilo, esneklik, oturma yüksekliği ve kulaç uzunluğu, dikey sıçrama, el kavrama kuvveti, geriye sağlık topu atma, çabukluk-çeviklik ve 20 mt sürat koşusu gibi alanlarda yetenekleri test edildi. Elde edilen sonuçlar Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi İşlem Başkanlığı veri tabanına kaydedilirken yetenekli olduğu tespit edilen 1034 öğrenci ikinci aşama olan eğitim aşamasına geçti.

Çamlık’ın yıldızlarını Fenerbahçe kaptı Çamlık’ın yıldızlarını Fenerbahçe kaptı

446 SPORCUYA SPOR MALZEMELERİ DAĞITILACAK

2017-2018 yılları arasında yetenekli oldukları tespit edilen ve yatkın olduğu spor branşlarına yönlendirilen 446 öğrenciye Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından spor malzemeleri gönderildi. 20 Ocak Cuma günü saat 17.30’da Pamukkale Yurdu Sosyal Tesisleri Konferans Salonunda yapılacak programla bu malzemelerin dağıtımı gerçekleşecek.

İLMAN “SPORTİF YETENEK TARAMASINDA ÇOK BÜYÜK EMEK VAR”

Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinin ülkemizdeki spor altyapısının sistemli ve sağlam temeller üzerinde yükselmesi için çok değerli olduğunu belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, devrim niteliğindeki projenin ardında çok ciddi emek olduğunu söyledi. Spor branşlarında eğitim gören sporcuların ilerlemesinin takip edildiğini aktaran İlman, bu sporculardan belirli kriterler dahilinde seçileceklerin elit düzeyde sporcuların yetiştirildiği Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri bünyesine davet edileceğini belirtti.