banner19

Vatanım Sensin'de Denizlili Kahraman

Vatanım Sensin’de Denizlili Kahraman

Vatanım Sensin'de Denizlili Kahraman
banner20
banner243

İzmir’in Yunan işgalini işleyen ve reyting rekorları kıran Vatanım Sensin dizisinin son bölümünde yaşanan patlama sahnesinin o dönemde İstihbarat subayı olan Denizlili Fahri Akçakoca tarafından patlatılan 9 vagon cephanelikten esinlenildiği ortaya çıktı.

Birinci Dünya Savaşı’nın kaybettikten sonra İzmir’i Yunanlılara teslim eden Osmanlı içinde vatanını sevenler tarafından başlatılan Milli Mücadelede Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı mücadelesini İzmir işgali üzerinden anlatan çok izlenen dizilerden Vatanım Sensin’in son bölümünde Yunanlara ait cephanelik havaya uçuruldu. O sahnenin gerçeğini ise Denizlili bir kahraman gerçekleştirmişti. Denizli’de şu anda ismi bir anaokuluna verilen Fahri Akçakoca, dönemin önemli istihbarat subaylarından biriydi. Akçakoca; Kula’dan bulduğu bir atla Salihli’ye kadar gelip vagonları patlattığı bölümü ise şöyle aktarıyor: “Ellerim cebimde olarak yavaş yavaş istasyona girdim. Oradan karşı tarafa geçtim ve cephane vagonlarının bulunduğunu öğrendiğim kör hatta doğru ilerledim. Ortalık tam bir sessizlik içinde idi. On dakika kadar süren bir yürüyüşten sonra karanlıkta uzaktan vagonların gölgesi belirdi. 9

VAGON DOLUSU SİLAH

 İşte, cephane vagonları bunlar olmalıydı. Kalbim âdeta yerinden kopacakmış gibi çarpıyordu. Hemen oturduğum yere çöktüm ve dinlemeğe başladım. Hiçbir ses duymayınca, bu sefer vagonların tam ortasına doğru sürüne sürüne yaklaşmağa başladım. Şimdi artık vagonları daha iyi görüyordum. Yalnız bunların sayısı yedi değil, dokuzdu.

FİTİLİ YERLEŞTİRDİM

VE Yine yerde sürünerekten vagonların tam ortasındakine doğru yaklaştım. Bir dakika kadar bekledikten sonra, elimle vagonun altını yoklamağa başladım. Ve nihayet bir aralık buldum. Buradan dışarıya samanlar sarkıyordu. Hemen cebimden uzun çakmak fitillerini çıkararak soktum. İyice yerleştirdim.

 ATEŞE VERDİM VE KAÇTIM

Sonra da fitilin diğer ucunu ateşledim. Tahmin ettiğime göre, ateş yirmi dakika ile yarım saat arasında samanlara sirayet edecekti. Artık büyük bir aksilik olmazsa, cephanelerin ateş alması pek ziyade muhtemeldi. Ondan sonra da yılan gibi sürünerekten geri çekildim. On dakika sonra ise, istasyona varmış ve ata atlayarak, Alaşehir yolunu tutmuş bulunuyordum.”

GÖKYÜZÜ AYDINLANDI

Akçakoca anılarında devamla, kısa süre sonra gökyüzünün aydınlandığı ve patlamanın büyük bir etki yarattığını söylüyor...

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2016, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14