Denizli Haber - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından millete sesleniş konuşmasında atama bekleyen öğretmenlere ilişkin açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanının, Hazine Bakanı ve ekonomi kurmaylarıyla son bir kez daha görüşerek, yarın atamaya esas branş dağılımlarını, başvuru takvimini ve süreci paylaşacağını kaydetti.

BAKAN TEKİN AÇIKLADI

Sözleşmeli Öğretmen Alımında Değişiklik Sözleşmeli Öğretmen Alımında Değişiklik

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bugün yaptığı açıklamada, "Ülkemizin her alanda uluslararası rekabet gücünü artırmak, toplumsal gelişimde devamlılık sağlamak ve evlatlarımızı nitelikli bir eğitimle buluşturmak için insan kaynaklarımızı güçlendirmek istiyoruz. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde ele aldığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile yaptığımız son değerlendirmeler neticesinde 20 bin öğretmen atamasını gerçekleştireceğiz. Eğitim ailemize katılacak tüm meslektaşlarıma şimdiden hayırlı olsun. Desteklerini bizlerden esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyor, Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’e teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

BAŞVURULAR 20-31 MAYIS'TA

Bakanlıktan yapılan açıklamada da 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağı belirtilerek, Millî Eğitim Bakanlığınca, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımları da açıklandı. Buna göre sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 20- 31 Mayıs tarihleri arasında alınacak.

Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri, 10 Haziran'da ilan edilecek, adayların gireceği sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 87 alandan en fazla kontenjan ayrılan beş branş ise şöyle: Sınıf öğretmenliği 3 bin 263, özel eğitim 2 bin 499, Rehberlik 1.597, din kültürü ve ahlak bilgisi 1.594, İngilizce 968.

Bakanlığın internet sitesinde, atama yapılacak alanlar ile başvuruya esas olacak taban puan ve kontenjan listesi ile atama takvimine yer verildi.

Editör: Tahir Aygün