Denizli Haber - Yapılan açıklamada; Acıpayam’da Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı personellere verilen başarı belgeleri çalışma barışını bozdu. Hiçbir kriter belirlenmeden ve ulufe şeklinde verilen başarı belgelerinden dolayı eğitim camiası rahatsız.

Acıpayam’da geçmiş yıllarda da “Başarı Belgeleri” ile alakalı sıkça karşılaştığımız keyfi uygulamaların bir türlü sonu gelmiyor. İlçemizde görev yapan eğitim çalışanlarından gelen tepkiler ve şikâyetler üzerine ilçeye yaptığımız ziyaretle konuyu gündeme taşıdık.

Önce İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman İzgi sonrasında da Acıpayam Kaymakamı Sn. Mustafa Gürbüz’le başarı belgelerinin alanda oluşturduğu rahatsızlığı görüştük. Yaklaşık 900 personelin görev yaptığı Acıpayam’da kriteri belli olmayan ve gizli saklı verilen başarı belgelerinin çalışanlar arasında çalışma barışını ciddi derecede bozduğunu ve diğer çalışanlar üzerinde de teşvik edici olması gerekirken rahatsız edici bir boyuta ulaştığını ve eğitimin her kademesinde özveriyle görev yapan eğitim çalışanlarımızın hakkıyla almış oldukları başarı belgelerinin, idarenin keyfiyetiyle dağıtılan yüzlerce başarı belgesinin gölgesinde kaldığını aktardık.

Kriteri belli olmayan Başarı Belgelerinin verilmesini birkaç örnekle açıklamak gerekirse, bir okulda görev yapan müdür ve üç müdür yardımcısından sadece bir müdür yardımcısına belge verildiği, ama belge almasını gerektiren hiçbir farklı durumun olmadığı; ilçe milli eğitim müdürlüğünde görev yapan üç şube müdüründen ikisine belge verilirken kasıtlı olarak sadece birine belge verilmediği, öğretmenler arasında da kime ne için verildiğinin belirsiz olması, ödül alanların gizli tutulması ve belge alanların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne çağırılarak belgelerinin gizlice verildiği ve  “sakın kimse duymasın” şeklinde uyarılar yapılması iyi niyet olmadığını gösteriyor, eğitim çalışanlarını huzursuz ediyor. Yine,  ödül verilen eğitim çalışanıyla ilgili okul idarecilerinin ve diğer çalışanların konudan bilgilerinin olmaması, neyin gizlendiğini, kimin ne amaçla taltif edildiğini ve ne gibi bir hesabın içinde olunduğunu eğitimcilerimiz gibi bizde merak ediyor, eğitimcilerimizin içine düşürüldüğü bu durumu çok vahim olarak görüyoruz.

Eğitimcilerimizin sorunu bizim öncelikli konumuzdur. Takipçisi olacağız, Denizli Valimiz Sn. Ömer Faruk Coşkun ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Emre Çalışkan ile görüşüp, Milli Eğitim çalışanlarının içine düşürüldüğü bu durumun açıklığa kavuşması ve tekrar yaşanmaması için elimizden geleni yapacağımızın, sessiz kalmayacağımızın bilinmesini isteriz.” denildi.

Editör: Tahir Aygün