banner346
banner19

AK PARTİ HOCALI KATLİAMI UNUTULMADI

AK Parti Hocalı Katliamı unutmadı / Denizli haber / pamukkalehaber

AK PARTİ HOCALI KATLİAMI UNUTULMADI
banner20
banner243

Ak Parti Denizli Kadın Kolları Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenilerin yaptığı Hocalı Katliamının 24. Yılı nedeniyle 81 ilde eşzamanlı olarak düzenlenen basın toplantısını parti il binasında gerçekleştirdi.

AK Parti Düzce Kadın Kolları, Hocalı Katliamının 24. Yılını unutmadı ve katliamda hayatını kaybedenleri rahmet ve dualarla andı. Parti il binasında gerçekleştirilen basın toplantısı Denizli Kadın Kolları üyeleri katıldı

Hocalı katliamının 21. Yüzyılda eşine az rastlanır bir katliam olduğunu kaydeden AK Parti Denizli Kadın Kolları Başkanı Aynur Akdemir, “Hocalı Katliamı sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı’da yaklaşık 3.000 civarı Azeri bulunmaktadır. Ermeniler, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede: 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir. O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir. Hocalı katliamının üzerinden tam 24 yıl geçmiştir. Ermenilerin ve Ermenilere destek olan Sovyetler Birliği’nin yaptıkları insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara; Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi’ne karşı olarak işlenmiş bir suçtur” dedi.


 

Hocalı katliamının batılı ülkeler tarafından görmezden gelindiğini kaydeden AK Parti Denizli Kadın Kolları Başkanı Aynur Akdemir , “Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur. Ancak aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve ikiyüzlü tutumları bizlere seneler sonrasında da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu göstermektedir. Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir. Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil, özde kardeş iki milletiz. Hocalı’ da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bugüne kadar “Bir Ananın İki Oğlu” olarak ilişkilerini sürdürmüştür, bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir” ifadelerinde bulundu.


 

AK Parti Denizli Kadın Kolları Başkanı Aynur Akdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

“AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları olarak yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat üyelerimizle birlikte 26 Şubat 1992 tarihinde Karabağ’da, Hocalı’da yapılan katliamı kınıyoruz. Bizim için dün Srebrenitsa’da, halepçe’de, bugün Hama’da, İdlip’te, Türkmen Dağında yaşananlar neyse tam 24 yıl önce Hocalı’da yaşananlar da odur. Bugün haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla; asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle; Hocalı’ daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur. Uzak yakın fark etmeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay; AK Parti olarak bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır. Hocalı katliamında vefat edenleri rahmet ve dua ile anıyor, bu vesile ile yakınlarına, Azerbaycan halkına tekrar başsağlığı diliyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2016, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER