banner346
banner19

“Ezana yapılan saygısızlık, asla ve kata kabul edilebilir değildir”

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; İzmir'de farklı camilerin hoparlörlerinden aynı anda ezan sesi yerine ses sisteminin sabote edilerek İtalyanca Bella Ciao (Çav Bella) marşının çalınması ile ilgili bir basın açıklaması yaparak sert bir dille eleştirdi.

“Ezana yapılan saygısızlık, asla ve kata kabul edilebilir değildir”

Denizli Haber - Doğarken kulaklarına ezan okunan, minareler ve ağaçlar arasında ezan seslerini işiterek büyüyen neslin; İslâm'ın şiarı ve müslüman varlığının sembolü olarak kabul edilen ezan’a böyle bir saygısızlık yapmayacağını ve yapanlara karşı da sessiz kalamayacağını vurgulayan Başkan Filiz; “ Söz konusu aşağılık eylemi gerçekleştiren kişi ya da kişiler kadar söz konusu haber videolarını övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanların olması da oldukça üzüntü vericidir” dedi.

Başkan Filiz yaptığı açıklamada devamla şu ifadelere yer verdi: “İnsanları birbirlerine bağlayan milli ve manevi değerler vardır. Bu değerler bir milletin olmazsa olmazlarındandır. Bu değerlere sahip olmak ve bağlı kalmakla bir bütün oluşturulmuş olur. İşte bu değerlerin biride, manevi değerlerimiz arasında zikrettiğimiz ezandır. Ezan dünyanın her yerinden mazlumların tek silahı ve tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir.

İzmir’de dün saat 17.00 sıralarında Konak, Karşıyaka, Çiğli ve Buca ilçelerindeki camilerin hoparlörlerinden İtalyan partizan marşı olarak bilinen ‘Çav Bella' çalınmış yetkililerce yapılan açıklamalarda Merkezi sistemle ezan okunan bu ilçelerde bazı camilerin frekansına "korsan bir şekilde müdahil olunduğu"  konu ile ilgili gerekli suç duyurusunda bulunulduğu ve gerekli incelemenin başlatıldığı belirtilmiştir.

Merkezi ses sistemine sızarak bu çirkinliği yapanları şiddetle kınıyorum. Ezana yapılan saygısızlık, asla ve kata kabul edilebilir değildir. Bu toprakların mayası olan ezanımıza yapılan saygısızlığın anlaşılır bir tarafı yoktur.

Ezana düşman olan zihniyet, bu millete ve bu ülkeye düşmandır. Bu zihniyet 15 Temmuz darbe girişiminde de sahnedeydi.

Ezanın ve sela’nın önemini, birleştiriciliğini Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele yıllarından iyi hatırlarız. Zira İzmir’in işgali İstanbul’da gündüz vakti sala ile duyurulmuştur. Maraş, Urfa, Antep ve diğer birçok illerimizin düşman tarafından işgalinde ve düşmana karşı birlik olunmasında sala ve ezan okunma geleneği kullanılmıştır. 15 Temmuz hain kalkışmasında da salalar ve ezanlarla güç bulan milletimiz bir araya gelmiştir.

Zaman zaman Türkiye ve İslam düşmanları sahneye çıkmış, Kimi ezanımıza hakaret etmiş, kimi susturmaya çalışmış, kimi ise bayrağımızı yakmıştır. İşte ülkemizi ve dinimizi hedef alan ezan ve bayrak düşmanlarını gözler önüne seren bu olayda da birlik olmalı ama asla provakasyona gelinmemelidir. Kaosla ve bu tür olaylarla beslenen bu din ve devlet düşmanlarına fırsat verilmemeli söz konusu eylemi gerçekleştiren kişi ya da kişiler ile söz konusu haber videolarını övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında, "dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan gereken ceza verilmelidir.

Ve unutulmamalıdır ki: Müslümanları ibadete davet eden ezana yapılan saygısızlık aslında bayrağa ve millet karşı bir ihanettir. Türkiye’de ezan, namaza davetin de ötesinde tıpkı bayrak gibi bağımsızlığın bir sembolü olarak görülür, asırlar boyunca ezanlar ve camiler tevhidin, birliğin, dirliğin, sevginin, paylaşmanın, yardımlaşmanın, merhametin sembolü olmuştur ve öylede kalacaktır."

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 11:50

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER